بیگ بنگ: دانشمندان ناسا طرحی جسورانه را برای ایجاد اتمسفر در سیاره مریخ ارائه کرده‌اند تا این سیاره سرخ را برای نسل‌های بعدی بشر قابل سکونت سازند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، ناسا مي‌گويد با پرتاب يك سپر مغناطيسي به فضا براي محافظت از مريخ در برابر بادهاي خورشيدي مي‌توان اتمسفر مريخ را احيا كرده محيط مريخ را به شكلي زميني كنند كه آب مايع بتواند باري ديگر در سطح آن جاري شود. شايد مريخ امروزه مكاني خشك و خالي از حيات ديده شود، اما در زمان‌هاي گذشته از اتمسفر ضخيمي برخوردار بوده‌ است كه به تشكيل اقيانوس‌هايي مملو از آب روي سطح اين سياره كمك مي‌كرده‌اند و آب و هواي اين سياره را گرمتر و قابل سكونت‌تر از امروز آن ساخته بودند.

دانشمندان معتقدند مريخ تمامي اين ويژگي‌ها را در حدود ميلياردها سال پيش و زماني كه لايه مغناطيسي محافظش نابود شده،‌از دست داده‌است و بادهاي خورشيدي اتمسفر اين سياره را به تدريج تخريب كرده‌اند. اكنون دانشمندان ناسا با شبيه‌سازي رايانه‌اي نشان داده‌اند مي‌توان به شيوه‌اي طبيعي اتمسفري ضخيم را در مريخ ايجاد كرد، با ارسال لايه مغناطيسي قدرتمندي به سوي اين سياره مي‌توان به مريخ فرصت داد تا باري ديگر اتمسفري كامل و ضخيم را در اطراف خود تشكيل دهد.

به گفته جيم گرين مدير بخش علمي سياره‌اي ناسا،‌ ارسال يك لايه مگنتوسفر مصنوعي به فضا و قرار دادن آن ميان مريخ و خورشيد مي‌تواند به صورت فرضي از سياره در برابر بادهاي خورشيدي محافظت كند تا فرايند فرسايشي بادهاي خورشيدي متوقف شده و به مرور زمان اتمسفر مريخ باري ديگر تشكيل شود. لايه مغناطيسي قرار است نسخه‌اي بزرگتر از لايه‌هاي مغناطيسي محافظي باشد كه از آنها براي محافظت از فضانوردان و فضاپيماها در برابر تشعشعات كيهاني استفاده مي‌شود.

در شبيه‌سازي‌هاي انجام شده اگر بادهاي خورشيدي توسط محافظ مغناطيسي خنثي شوند، روند فرسايش اتمسفر مريخ متوقف مي‌شودو طي تنها چند سال اتمسفر مريخ مي‌تواند به نيمي از فشار موجود در اتمسفر زمين دست پيدا كند. با ضخيم‌تر شدن اتمسفر، محققان تخمين مي‌زنند كه دماي هواي مريخ چهار درجه گرمتر مي‌شوديعني دمايي كه براي ذوب شدن يخ‌هاي دي اكسيد كربني موجود روي كلاهك قطبي مريخ كافي خواهد بود.

در اين صورت كربن موجود در اتمسفر مريخي به حفظ گرماي سطح سياره كمك خواهد كرد و با ايجاد اثر گلخانه‌اي يخ‌هاي آبي مريخ را نيز ذوب خواهد كرد و جريان آب در سطح مريخ از سر گرفته خواهد شد. در صورتي كه تمامي اين فرضيات درست پيش بروند،‌ طي چند نسل آينده مريخ مي‌تواند بخش زيادي از قابليت سكونت خود را به دست آورد. جزئیات بیشتر این پژوهش در Planetary Science Vision 2050 Workshop منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. آخه اندازه ی خورشید خیلی بزرگتر از اونیه که انسان بتونه برا او سپر مغناطیسی بسازه یعنی چیزی حدود اندازه ی ماه و بعد این که حرکت این شی بزرگ باید کاملا تحت کنترل باشه…

  2. واقعا ایده ی جالبیه به نظر شدنیه.امیدوارم طی چند سال آینده این ایده به ثمر بشینه