بیگ بنگ: بشر برای بیگانگان از گوش­ های تیز تا دندان­ های نیش بلند را متصور شده است. آیا بیگانگان شبیه انسان­ها خواهند بود یا کاملا با انسان­ها فرق دارند؟ صمیمی هستند یا خشن؟

به گزارش بیگ بنگ، ما هیچ مدرکی دال بر چهره احتمالی بیگانگان فضایی و یا اصلا احتمال وجود آنها در دست نداریم اما این مسئله ما را از جستجو برای بیگانگان ناامید نکرده است. سازمان­ هایی نظیر SETI(جستجوی هوش فرا زمینی) و ناسا مدت زیادی به منظور یافتن علائم حیات بیگانه مشغول بررسی کهکشان راه­ شیری و فراتر از آن بوده ­اند و در خلال این بررسی، چند مورد را به ثبت رساندند. برخی دانشمندان اظهار دارند انفجارهای رادیویی سریع می ­تواند وجود هوش فرازمینی را توجیه کند و سازمان ناسا اخیرا اعلام کرد که آنها مولکول­ هایی را کشف کردند که ممکن است مربوط به حیات بیگانه بر روی یکی از اقمار سیاره زحل باشد.

باوجود تلاش ­های خلاقانه و مکرر، ما هنوز موفق به یافتن مدرک محکمی دال بر وجود حیات بیگانه بر روی دیگر سیارات نشدیم. شاید صلاح کار همین باشد زیرا که هنوز ما به یک اتفاق نظر جمعی برای نحوه برخوردمان با بیگانگان، در صورت وجود آنها، نرسیده ­ایم. حال که هنوز بشریت پروتکل واحدی برای مواجهه با بیگانگان فضایی ارائه نداده است، ما معیاری با نام “مقیاس ریو” به منظور نشان ­دادن اهمیت شواهد وجود بیگانگان داریم. این معیار توسط محققان مرکز SETI ابداع شد که یک کشف را بر اساس 4 معیار ارزیابی می­ کند.

مقیاس “ریو امتیاز” شما(برای مشاهده سفینه بعدی) را بررسی می­ کند. این امتیاز می­ تواند از صفر شروع شده(شما فکر می ­کنید که نکته مهمی را در تصاویر ناسا مشاهده می­ کنید اما هیچکس نمیفهمد که چقدر مهم است)و به 10(شما یک موجود فضایی را به دام انداختید و به دنبال آزمایشگاهی برای بردن آن هستید) برسد. اما این سوال باقی می­ ماند که ما چه واکنشی در زمان رسیدن به 10 و یا حتی 5 داریم؟ آیا گل می­فرستیم؟ از راه مصالحه وارد می­ شویم؟ و یا چهره­ ای ترسناک از خود نشان داده و آن­ها را فراری می ­دهیم؟

تماس اول

با این وجود که ما هنوز جوابی برای این سوالات نیافته­ ایم، مشتاقان این زمینه اصرار بر یافتن جوابی برای این سوال­ها دارند. چند گروه به امید دریافت جوابی، شروع به ارسال پیام­ هایی به فضا کرده ­اند. ناسا نقشه ­ای از زمین را به همراه فضاپیماهای ویجر به فضا پرتاب کرده است. کارل سیگن نیز در مخابرۀ پیامی در رصدخانه آرسیبو در آمریکا شرکت داشته است. ما قوانین ریاضی را به ستارگان دارای احتمال حیات ارسال کردیم که بیگانگان بدانند ما باهوش هستیم.

اگرچه بسیاری متخصصان تصور می­کنند این تلاش ­ها بجای داشتن سودی برای بشریت، بیشتر به ضرر او است. استیون هاوکینگ در ویدیوی “مکان­ های مورد علاقه هاوکینگ” نگرانی خود را مبنی بر پاسخ به سیگنال بیگانه اظهار داشت. او اشاره کرد ممکن است تمدن ­های دیگر بسیار قدرتمندتر از ما باشند و مفید بودن ما را بیشتر از مفیدبودن یک باکتری ندانند. با این حال او استدلال می­ کند که گرم و صمیمانه بودن، سودی برای بومیان آمریکا در مقابل اروپائیان نداشت.

دیگر متخصصانی مثل داگلاس واکوچ استدلال می­ کنند اگر تمدن پیشرفته ­ای وجود داشته باشد که برای بشریت خطرآفرین باشد، تاکنون تمام سیگنال­ های ارسالی توسط ما را دریافت کرده است. تاکنون ما هیچ ابایی از پوشاندن رد خودمان در کیهان نداشته ­ایم؛ پس پنهان­ شدن ما از این به بعد چه سودی دارد؟ در مورد اینکه آیا ما به سیگنال بیگانگان پاسخ می­ دهیم یا نه و چگونه پاسخ می­ دهیم یک چیز روشن است. اینکه این کشف، زندگی ما را به کلی دگرگون می­ کند. کارل سیگن بر این عقیده بود که یافتن بیگانگان می ­تواند موجب تواضع و اتحاد بیشتر بشریت شود. او چنین اظهار داشت:« برای من، یافتن بیگانگان، مسئولیت ما برای برخورد مهربانانه و مناسب با یکدیگر را برجسته ­تر می­ کند و باعث می ­شود قدر این نقطه آبی کوچک که تنها خانه ما است را بیشتر بدانیم.»

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

8 دیدگاه

  1. اره درست میگی باید هزینه هامون رو برای 1500 سال گذشته در نظر بگیریم و در گذشته زندگی کنیم .

   1. دوست عزیز ما باید در مورد چیزهای حتمی و واقعی بحث کنیم و وقت بگذاریم مثل گرم شدن کره زمین و نجات زمین و موجودات ان که بر اثر این گرم شدن در خطرند نه در مورد چیزهایی که فقط حدث و گمان و نظریه هستند

 1. این ها همه فرضیه ست.گمانه زنی. تا حالا شده با اطمینان در مورد فرضیه ها حرف زد؟ انسان درست و از غلط تشخیص نمیده همیشه. ..

 2. با هردوشون موافقم. بشریت داره وارد دوره خطرناکی میشه.هرچند ما تاحالا اثار این دوره رو حس نکردیم ولی این خطرات وجود داره
  هوش مصنوعی – باکتری های مقاوم و حملات بیولوژیکی – گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی – فضایی ها – جنگ هسته ای …..
  چند ماه قبل این حرف رو نمیزدم ولی امیدوارم خدا وجود داشته باشه :)ّ