بیگ بنگ: ستاره‌شناسان يك درخشش كيهاني ضعيف را كشف كرده‌اند كه تاكنون ديده نشده بود و مي‌تواند از سوی ستارگاني باشد كه سرگردان در ميان كهكشان‌ها شناورند. اين كشف پيشنهاد مي‌كند كه حدود نيمي از تمامي ستارگان در جهان بيرون از مرزهاي كهكشاني قرار دارند.

برخورد ميان كهكشان‌ها مي‌تواند باعث پرتاپ ستارگان به سمت فضاي ميان كهكشان‌ها شود.
برخورد ميان كهكشان‌ها مي‌تواند باعث پرتاپ ستارگان به سمت فضاي ميان كهكشان‌ها شود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از انجمن فیزیک ایران، « ممكن است افرادي در آن بيرون زندگي كنند، در ميان فضاي تاريك سرد بدون داشتن حتی يك کهکشان راه شيري.» اين گفته‌ي هاروي مزلي از مركز پرواز فضايي گودارد ناسا در گرين بلت مريلند است. ستاره‌ها احتمالاً در هنگام برخورد كهكشان‌ها به آنجا پرتاپ شده‌اند. يك تيم به رهبري مايكل زمكو اخترشناسي از موسسه فن‌ آوري كاليفرنيا (كالتك) در پاسادنا اين كشف را در نشريه ساينس گزارش كرده‌ است.

اين يافته‌ ها از آزمايش پس زمينه مادون قرمز كيهاني (CIBER) به‌دست مي‌ آيد كه در سال‌هاي 2010 و 2012 بر روي يك راكت تحقيقاتي به طور موقت به آسمان پرتاپ شد. سايبر با اوج گرفتن در بالاي جو، بر 5 ناحيه مختلف در فضا متمركز شد و با صرف حدود يك دقيقه براي نورگیری از هر كدام از ناحیه ها، هر آنچه ذرات نور كيهاني كه ممكن بود را جمع‌آوري كرد. پروازها در زمان‌هاي متفاوتي از سال انجام شد به طوري‌ كه ستاره‌شناسان مي‌توانستند اثرات مزاحم نور منطقته البروج (تابش نور خورشید كه از غبار ميان سيارات پراكنده شده است) را حذف كنند.

سايبر طوري طراحي شد كه به دنبال افت و خيزهاي نور مادون قرمز باشد تا به اين وسيله نشانه‌هايي از اولين كهكشان‌هايي را كه در جهان شكل گرفته‌اند را جستجو كند. نور چنين كهكشان‌هايي به دليل انبساط کیهان، انتقال به قرمزي به سمت طول موج‌هاي مادون قرمز داشته است. اما هنگامي‌كه زمكو و همكارانش شروع به بررسي داده‌هاي سايبر كردند متوجه شدند نوري كه به دام افتاده است به اندازه كافي قرمز نيست كه از كهكشان‌هاي قديمي آمده باشد. نور بايد از چيزي نزديك تر و نوين تر همچون ستاره‌هاي معمولي آمده باشد.

طبق مشاهدات، دانشمندان معتقدند در فضای بین کهکشانی، ستارگانی بسیاری وجود دارند که از کهکشانشان به بیرون پرتاب شده اند.
طبق مشاهدات، دانشمندان معتقدند در فضای بین کهکشانی، ستارگانی بسیاری وجود دارند که از کهکشانشان به بیرون پرتاب شده اند.

پژوهشگران از نواحي مشاهده شده سايبر به كل جهان برون‌ يابي كردند و به اين نتيجه رسيدند كه ميزان نور بيشتر از آنچه است كه از طريق نور كهكشان‌ هاي شناخته شده، قابل توصيف باشد. يكي از اعضاي تيم، جيمي باك ستاره شناسي از كلتک مي‌گويد، « اين بدین معناست كه نور احتمالاً از ستارگان ميان كهكشان‌ها مي‌آيد. اين ستارگان همان مقدار نور پس زمينه توليد مي‌كنند كه خود كهكشان‌ها و اين بسيار مهيج است.» ستاره‌ها معمولاً درون كهكشان‌ ها قرار مي‌گيرند، اما ممكن است هنگام برخورد كهكشان‌ها، در اثر نيروي گرانشي به بيرون پرتاب شوند. باك شك دارد كه شايد تعداد زيادي از اين ستاره‌ها از كهكشان‌هاي نسبتاً سبك وزن آمده باشند كه بسيار ساده‌تر از كهكشان‌هاي سنگين‌ وزن تسلط بر ستارگانشان را از دست مي‌دهند.

مزلي مي‌گويد « اگر اين درست باشد، جمعيتي از ستارگان وجود دارد كه بيرون از آنجا قرار دارند و به دليل نور كم هر يك، تنها مي‌ توان آنها را دسته‌جمعي ديد» جونا كالمير ستاره‌شناسي از رصدخانه كارنيگ در پاسادنا مي‌گويد « اين كار نشان مي‌ دهد كه ستاره‌ شناسان چقدر اندك در مورد فضاي ميان كهكشاني اطلاعات دارند و اينكه اينها تا چه ميزان مي‌توانند در محتواي انرژي جهان سهم داشته باشند.» در ماه ژوئن كالمير و همكارانش مسئله «نور گمشده» را گزارش كردند: به اندازه كافي ستاره و كهكشان وجود ندارد كه مشاهداتي از فضاي ميان كهكشان‌ها را توضيح دهد.

او مي‌گويد يافته‌ هاي اخير «تحريك آميز» هستند اما متقاعد كننده نيست كه با مدل‌هايي كه مطالعه جديد استفاده كرده است نتيجه بگيريم نور از ستاره‌هاي خارج از كهكشان آمده است. باك و همكارانش اكنون در حال ساخت يك آزمايش پشتيبان هستند به نام سايبر2 كه به جاي طول موج‌هاي مادون قرمز به نور مرئي نگاه خواهد كرد. آنها اميدوارند اين كار اطلاعات جديدي را در مورد تابش پس‌ زمينه و اينكه دقيقاً چه نوع ستارگاني مي‌توانند در آن سهم داشته باشند را آشكار كند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: nature – ترجمه: آزاده نعمتی

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. یعنی نمیشه که اصلا ستاره ای از اول عضو کهکشانی نباشه و کلا بین کهکشانی زندگی کنه . حتما از کهکشان بیرون افتاده ؟ من همیشه فکر میکردم خیلی کم و پراکنده ستاره بین کهکشان ها هست . بدون اینکه هیچ وقت به کهکشانی تعلق داشته باشه .

  2. اخه از اول که اسم و مرزبندی به نام کهکشان نبوده این اسمارو و ما گذاشتیم منظورم اینه که هر قسمت از کیهان میتونه یه کهکشان باشه . فک کنم منظورمو نتونستم برسونم. مثل اون نظریه ای که میگفت مواد از مولکول و اتم ساخته نشدن.خوب در هر صورت هر ماده از چیزی تشکیل شده که ما اسمشو گذاشتم مولکول یا اتم حالا فرقی نمیکنه که چه اسمی باشه.

    1. ینی میخوام بگم بیرون از کهکشان و فضای بین کهکشان ها هم میتونه یه کهکشان باشه.
      در ضمن من باید یه تشکر ویژه از مسئولین این سایت بکنم که علاوه بر به روز بودن بسیار خوش اخلاق و به خوبی به کاربرانشون پاسخ میدن.

      1. جسارتا فکر میکنم دقیقا نمیدونی کهکشان چیه . کهکشان یه قایق و بین کهکشان یه دریا . چطور میشه گفت قایق همون دریاست . کهکشان یه جسمیتی داره که تو فضای کوچکی نسبت به بین کهکشانها فشرده شده ست.