بیگ بنگ: کشف سه سیاره که در اطراف یک ستاره کوچک کم‌نور می‌چرخند، می‌تواند احتمال شناسایی حیات فرازمینی را تقویت کند. این سیارات با اندازه مشابه زمین در فاصله‌ای از ستاره میزبان‌شان در صورت فلکی دلو در فاصله 40 سال نوری از زمین گردش می‌کنند که آب مایع می‌تواند بخاطر مقادیر مناسب گرما در آن وجود داشته باشد. دانشمندان این شرایط را برای قابل سکونت بودن یک سیاره الزامی می‌دانند.

تصویری هنری از ستاره ی کوتولۀ TRAPPIST-1 و سیاراتش
تصویری هنری از ستاره ی کوتولۀ TRAPPIST-1 و سیاراتش

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این نخستین باری است که سه سیاره در اطراف یک ستاره کوتوله فوق سرد شناسایی شده‌اند. دو سیاره داخلی‌تر این منظومه هر 1.5 و 2.4 روز یک بار در مدار ستاره خود با نام TRAPPIST-1 گردش می‌کنند و تنها چهار و دو برابر گرما در مقایسه با زمین از میزبان خود دریافت می‌کنند. مدار سیاره بیرونی‌تر و سوم بین چهار تا 73 روز طول میکشد تا به دور ستاره ی میزبان بچرخد. این کشف با استفاده از تلسکوپ کوچک گذر سیارات و اجرام(TRAPPIST) در رصدخانه لاسیلا در شیلی انجام شده است.

این تلسکوپ با بررسی تغییرات در میزان نور ساطع شده از یک ستاره بر اثر عبور سیاره، موفق به کشف این سیارات شد. هرچه ستاره پس‌زمینه کوچکتر باشد، شناسایی و سنجش این سیارات عبوری آسانتر است. اگرچه این سیارات تازه کشف شده از اندازه مشابه زمین برخوردارند، اما ستاره میزبان آنها تنها هشت درصد اندازه خورشید است و درخشش آن، نیمی از میزان کنونی میزبان منظومه شمسی است.

تصویری مقایسه ای از خورشید ما و ستاره ی کوتوله فوق سرد TRAPPIST-1
تصویری مقایسه ای از خورشید ما و ستاره ی کوتوله فوق سرد TRAPPIST-1

دانشمندان دريافتند سياره سوم كه بيشترين فاصله را تا ستاره ميزبان دارد در محدوده قابل سكونت مدار ستاره قرار گرفته‌ است. دو سياره ديگر به دليل نزديكي‌شان به ستاره احتمالا در دام گرانشي ستاره اسير شده‌اند و به اين شكل يك رخ آنها همواره به سوي ستاره و رخ ديگر پشت به ستاره دارد. اگرچه اين دو رخ سياره‌ها براي وجود حيات بيش از اندازه داغ يا سرد هستند، اما ممكن است داراي مناطقي مناسب باشند. در صورتي كه سياره‌ها داراي اتمسفر يا اقيانوس باشند ممكن است بتوانند حرارت ناشي از ستاره را به صورت متوازن توزيع كنند و منطقه‌اي را ايجاد كنند كه براي شكل‌گيري حيات پايدار مناسب باشد.

براي تعيين قابل سكونت بودن يا نبودن اين سياره‌ها به مطالعات بيشتري نياز است. يكي از راه‌هاي تعيين اين موضوع، بررسي اثر اتمسفر سياره‌ها بر نوري است كه از آنها به زمين مي‌رسد. دانشمندان به تدريج مي‌توانند ساختار و اتمسفر اين سياره‌ها را با دقت و جزئياتي بيشتر مورد بررسي قرار دهند. اين كشف دريچه‌اي جديد را به سوي پژوهش‌هاي آينده ستاره‌هاي كوتوله سرد كه در كهكشان راه شيري قدمت و وفور زيادي دارند، باز كرده‌ است. ستاره‌شناسان تاکنون بیش از 2000 سیاره را در ورای منظومه شمسی ما شناسایی کرده‌اند و در حال توسعه روشهایی با تلسکوپ های زمینی و تلسکوپ فضایی جیمز وب که در سال 2018 به فضا پرتاب می شود، هستند تا بتوانند اتمسفر سیارات و گازهای مرتبطشان که فعالیت‌های زیستی دارند، را اسکن کنند. جزئیات بیشتر این یافته‌ها در مجله Nature.com منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: CNN , ESO

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. سلام با این کشف سیارک های فرا زمینی امکان حیات را نمیتوان به راحتی تصور کرد لایه های اتمسفریک زمین مثله میگاتوسفر بیشتر اشعه ها و اجرام خطرناک را از نزدیک شدن به زمین دفع میکنند اکسیژن مناسب و فراوان قرار گرفتن در یک فاصله مناسب درجه حرارت مناسب همه،اینها تاکنون فزضیه سیارک قابل سکونت زمینی را با اشکال روبرو کر ده.