بیگ بنگ: ستاره شناسان با استفاده از تلسكوپ فضايي هابل به نتایج جالبی در مورد یک کهکشان غول پیکر بیضوی شکل دست یافتند. تصاوير جديد از يك كهكشان بيضوي با هسته‌اي بسيار بزرگ نشان می دهد که هسته پف کرده این کهکشان، حدود یک میلیون سال نوری، گستردگی دارد. دانشمندان خوشه کهکشانی آبل 2261 را بررسي مي‌كنند تا به راز هسته غول پيكر شکل گیری كهكشان ها و همچنین نحوه توزیع ماده تاریک پي ببرند.

abellتصویری از خوشه کهکشانی آبل 2261 که تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسانده است

این كهكشان بيضوي  كه هنوز از سوي اتحاديه بين‌المللي ستاره‌شناسي نامگذاري نشده، جزو گروه كهكشان‌هاي نامتعارف با سياهچاله‌اي فوق‌العاده بزرگ است. يك تيم حرفه‌اي از ستاره‌شناسان و محققان ناسا با استفاده از دوربين‌هاي قدرتمند ميزان نور ستارگان را در اين كهكشان اسرارآميز اندازه‌گيري كرده‌اند. نوراني‌ترين ستارگان اين كهكشان پنهان تحت عنوان BCG- A2261 در خوشه کهکشانی عظیم و درخشان آبل 2261 قرار دارند که حدود سه میلیارد سال نوری دورتر از زمین واقع شده است. طبق مشاهدات محققان ناسا، اندازه هسته اين كهكشان 3 برابر بزرگتر از مركز كهكشان‌هاي ديگر است. محققان بر اين باورند سياهچاله‌هايي فوق سنگين با جرمي كه ميليون‌ها يا ميلياردها برابر بيشتر از خورشيد دارند نقش بسيار مهمي در شكل دادن هسته مركزي اين كهكشان داشته‌اند.

دانشمندان برای هسته ی پف کرده دو احتمال را در نظر می گیرند. یک احتمال این است که یک جفت سیاه چاله ی متصل از لحاظ جاذبه ای بهم ریخته و به ستارگان چسبیده باشند. ایده ی دیگر این است که سیاه چاله های متصل از هسته خارج شده باشند. ستاره هایی که بدون منبع هستند، بیشتر و بیشتر گسترش یافتند و ظاهر پف کرده ی هسته را به وجود آوردند. مشاهدات قبلی هابل آشکار کرده که سیاه چاله های پر جرم با جرم هایی میلیون ها یا میلیاردها بار بزرگتر از جرم خورشید، در گوشه ی تقریبأ تمامی کهکشان ها قرار گرفته اند و ممکن است در شکل گیری نواحی مرکزی کهکشان ها نقشی را ایفا کنند.

image_685_2

این تصویر هسته کهکشان بیضوی غول پیکر A2261-BCG را نشان می دهد

مارك پوستمن، رئيس گروه مؤسسه علوم تلسکوپ فضايي در بالتيمور ايالت متحده درخصوص اين كهكشان شگفت‌انگيز و تصاوير اعجاب انگيزش گفت: زماني كه براي نخستين بار عكس كهكشان را ديدم، آنچه بيش از هر چيز ديگري عجيب به نظر مي‌رسيد ساختار پراكنده و بسيار بزرگ هسته بود. پوستمن افزود: تبادل افكار و اطلاعات درخصوص نحوه پيدايش سياهچاله‌ها و هسته‌ها، مي‌تواند ابعاد گسترده‌تري از ساختار كهكشان راه شيري و اجرام آسماني را برايمان به اثبات برساند. در حال حاضر گروه‌هاي مختلف ستاره‌شناسي، خوشه کهکشانی آبل 2261 را بررسي مي‌كنند تا به راز هسته غول پيكر كهكشان و همچنین نحوه توزیع ماده تاریک در خوشه های کهکشانی پي ببرند.

Read More : http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/2013/08/monster-galaxy

http://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/a2261-bcg.html

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. ابزارهای اندازه گیر دوقظبی که از ان بهره میگریم تنها درحالت نیمه فعال قابل بهره برداری است اما وقتی قطبهای غیر فعال ویا فعال میشوند کاربردی ندارند جون انرژی درحالت غیرفعال جریان ان صفر است وقتی هم فعال میشود به پارگی میرسد ومجدداغیرفعال باقی میماند حال تکلیف ما با دو مورد اخر چه خواهد شد

  2. سیاه چاله مجموعه ای ازنور وضد نور را درهسته خود دارند که انقباظ انبساظ را در درون خود فرو برده است که انبساظ را گریزی از ان نیست