بیگ بنگ: دانشمندان با استفاده از شواهد بدست آمده از دی ان ای سعی می کنند معمای آدم برفی منفور را حل کنند. این یکی از بزرگترین معماهای حل نشده در دنیاست. طی صدها سال، داستانهای آدم برفی منفور یا همان یتی جزئی از افسانه‌های مردم هیمالیا شده است، اما هرگز مدرک قطعی مبنی بر وجود این موجود بدست نیامده است. اکنون، گروهی از دانشمندان برجسته بین‌المللی با موشکافی پیشرفته ای که از دی ان ای می شود، مشخص می کنند که آیا توضیح منطقی در ورای این نظریه‌هاست یا خیر.

abominable-snowman-yetiبه گزارش بیگ بنگ، فرضیات بسیاری در اینکه یتی یک انسان، یک حیوان یا حقیقتا یک افسانه باشد مطرح شده است اما صحت این گونه ادعاها را معدود مدرک علمی تایید می کند. گروهی از متخصصین ژنتیک به سرپرستی مارک ایوانز مدارک دی ان ای مربوط به این جانور را آزمایش می کنند، در مطالب پیش رو، به هر آنچه که تاکنون محققان از یتی بدست آورده اند، نگاهی می اندازیم.

یتی چگونه موجودی است؟

اهالی تبت یتی را میچه(miche) می نامند که تقریبا به صورت مرد خرس نما ترجمه می شود. همچنین از کلمه میرکا(mirka) که تا حدودی نزدیک به معنای مرد وحشی است بکار میبرند. در چین یتی را با نام یرن(yeren) می شناسند. از جمله نام های دیگر یتی عبارت اند از الماس در کشور مغولستان، باتوتوت(batutut) در ویتنام، پا گنده (Bigfoot) در آمریکای شمالی، یویی(yowie) در استرالیا و فییر لیاث(fear liath) در اسکاتلند. بطور کلی، این جانوری که در کوهها زندگی می کند کم و بیش شبیه انسان، حیوان یا ترکیبی از هر دو است.

99306937_bone-science-xlarge_trans++SZCfQn3UNBPwFTCNOaG4Id2-jbwZxVZZoXJ1WwZY6Xkآیا یتی یک حیوان است؟

هیچ مدرک قطعی که نشان دهد یتی حیوان است وجود ندارد. این عقیده وجود دارد که یتی همان خرس برفی تبتی، خرس قهوه ای هیمالیا یا چو ته (chu-teh) میمونی از گونه لانگور(langur) است که در ارتفاعات پایین تر زندگی می کند.

یتی را در چه مکان هایی میتوان یافت؟

این جانور مایل است در ارتفاعات زیاد و پوشیده از یخ مثل نپال، بوتان، تبت و هند زندگی کند. همچنین ادعا شده که این جانور بیشتر در دشت های مغولستان رؤیت شده است. اوایل امسال در شمال شرقی اسپانیا در دامنه های پیست اسکی فورمیگال یتی هیولا مانندی در حال پرسه زدن مشاهده شده است.

99306941_mountain-science-xlarge_trans++SZCfQn3UNBPwFTCNOaG4Id2-jbwZxVZZoXJ1WwZY6Xkهنگام مشاهده یتی چه واکنشی نشان دهیم؟

بهتر از همه این است که اصلا به دنبال یافتن یتی نباشید. اگر به هر جهت با یتی برخورد کردید بهتر است فرار کنید. اهالی نپال بر این باورند که یتی موجودی شبگرد است که شب ها زوزه میکشد و قادر است با یک ضربه شخصی را بکشد. افسانه‌های تبتی می گویند هرکس یک میرکا یا همان یتی را ببیند به مرگ طبیعی یا حادثه کشته خواهد شد.

آیا تاکنون یتی رؤیت شده است؟

چندین بار احتمال رؤیت این حیوان به میان آمده که البته همگی شایعه بوده است. داستانهای در رابطه با یتی به مدت صدها سال است دست به دست می شود پس تصور وجود چنین موجودی در آن کوه ها مطلقا دور از انتظار نیست. علاوه بر رؤیت ها، ردپاهای اسرارآمیزی است که در مسیرهای برفی هیمالیا بطور متداول دیده شده است.

ترجمه: مهسا دیارگر/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: telegraph.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

  1. نظریه فرازمینی ها هم مثل استیون هاوکینگ است . اون زمان که به هاوکینگ باید جازه نوبل رو میدادند ندادند تا اینکه جهان رو ترک کرد . قبل از اینکه نظریه فرازمینی ها لوث وملعبه بشه جدی بگیرینش.

  2. اولش خیلی جدی با بحث ازمایش dnaشروع شد ولی بعدش دیگه چیزی نگفت!!!یهو ناتمام موند

  3. شما اول اصل وجود یتی رو ثابت کنید آنوقت زیستگاهش رو مشخص کنید و راهکار مواجهه با یتی تخیلی هالیوودی رو اراپه کنید.

    1. واقعا موافقم. نمیدونم چی تو وجود ما آدماست که فکر میکنیم محور کل جهانیم و حق داریم به قلمرو بقیه موجودات تجاوز کنیم.