howking

استیون هاوکینگ طی مقاله ای سه نظریه جالب توجه و واقع گرایانه را برای سفر در زمان ارائه کرده است که به اعتقاد وی یکی از این نظریات عملی خواهد بود.
استیون هاوکینگ فیزیکدان مشهور انگلیسی که به تازگی در نشریات و برنامه های تلویزیونی در رابطه با عجایب علم فیزیک و سفر در زمان اظهار نظرهای قابل توجهی ارائه می کند به تازگی در قالب مقاله ای به بررسی شیوه های ممکن برای سفر در زمان پرداخته است که بخشی از آن در نشریه ان بی سی به این شکل منتشر شده است:

بعد چهارم :

نظریه اول هاوکینگ بر این اساس مطرح شده است که باید زمان را در قالب یک بعد، مانند طول، عرض و یا ارتفاع در نظر گرفت. وی در مثالی می گوید: “در هنگام رانندگی به سوی جلو حرکت می کنید، این یک جهت است، به سمت راست یا چپ دور می زنید، این جهتی دیگر است، جهت سوم زمانی است که بر روی یک جاده کوهستانی حرکت می کنید و بعد چهارم در چنین سفری زمان است.”

هاوکینگ می گوید: “فیلمهایی با مضمون سفر در زمان معمولا ماشینهای عظیم و پر مصرفی را نشان می دهند که مسیری را در میان بعد چهارم گشوده و تونلی را در دل زمان باز می کند. مسافر زمان نیز خود را برای تجربه ای ناشناخته آماده کرده و وارد این تونل شده و آنگاه در ناکجاآبادی ظاهر می شود. شاید مفهوم کلی چنین شیوه ای کاملا بعید و کاملا متفاوت از واقعیت به نظر آید اما ایده کلی آن چندان غیر عقلانی نیست.

“در واقع قوانین فیزیک با ایده سفر در زمان از طریق درگاه هایی به نام “کرم چاله” انطباق دارند. این درگاه ها در اطراف ما پراکنده اند تنها به دلیل کوچک بودن امکان مشاهده آنها وجود ندارد. این حفره ها در گوشه های پنهان فضا و زمان خود را نمایان می کنند. هیچ چیز مسطح و جامد نیست، در صورتی که از فاصله ای بسیار نزدیک به هر جسمی نگاه کنید حفره ها و چین خوردگی هایی را می توان در آن مشاهده کرد. این یکی از اصول بنیادین فیزیک است که شامل حال زمان هم می شود.”

فوم کوانتومی و حفره های “کرم چاله” :

در بخشی دیگر از این مقاله آمده است: “در کوچکترین مقیاس ممکن، حتی در ابعادی کوچکتر از مولکولها و اتمها، به موقعیتی دست خواهیم یافت که فوم کوانتومی نام دارد. این جایی است که “کرم چاله”ها در آن قرار دارند. تونلهای ریزی در میان زمان و فضا به صورت دائم در حال شکل گرفتن، ناپدید شدن و تغییر شکل دادن در این جهان کوانتمی هستند. حفره هایی که در واقع دو موقعیت و زمان جدا از هم را به یکدیگر اتصال می دهند.”

“متاسفانه این حفره ها به اندازه ای کوچکند که امکان عبور انسان از میان آن وجود ندارد اما برخی از دانشمندان معتقدند شاید امکان دستیابی به یک کرم چاله و راهی برای بزرگ کردن آن به اندازه ای که برای عبور انسانها یا فضاپیماها کافی است وجود داشته باشد.”

“از نظر تئوری تونل زمان یا یک کرم چاله به جز کمک به سفر به دیگر سیارات می تواند فواید دیگری نیز در بر داشته باشد. در صورتی که دو سر این تونل در جایی یکسان قرار داشت که میان آنها زمان و نه فاصله فیزیکی جدایی ایجاد کرده بود، یک فضاپیما می توانست در گذشته و در فاصله ای نزدیک به زمین در آن رفت و آمد داشته باشد. در این صورت شاید دایناسورها می توانستند شاهد فرود این فضاپیما در جایی از زمان باشند.”

” در نهایت شاید دانشمندان تنها سفر به آینده را پدیده ای عملی بیابند زیرا قوانین طبیعت سفر به گذشته را غیر ممکن ساخته است از این رو است که رابطه علت و معلولی پا برجا است. برای مثال اگر می توانستید در زمان سفر کرده و به گذشته بازگردید و با انجام کاری از تولد خود در گذشته جلوگیری کنید، چگونه می توانستید در آینده حضور داشته باشید و در زمان سفر کنید؟”
Time
رودی جاری به نام زمان :

هاوکینگ بر این باور است بازخورد تابشی می تواند هر کرم چاله ای که دانشمندان تلاش دارند آن را برای قابل استفاده شدن بزرگتر سازند را نابود کرده و آنها را برای سفر واقعی بی مصرف کند. راه دیگر پیشنهادی وی از این قرار است:

” زمان مانند یک رود در جریان است و اینگونه به نظر می رسد هر کدام از ما در میان این جریان در حرکتیم، اما از دیدگاهی دیگر می توان گفت زمان در مکانهای مختلف سرعت جریان متفاوتی دارد و این کلید اصلی سفر به آینده است. اینشتین برای اولین بار این ایده را که مکانهایی وجود دارند که در آنها سرعت زمان کاهش یا افزایش پیدا می کند، در حدود صد سال پیش مطرح کرد، وی کاملا درست فکر می کرده است. اثبات آن نیز در سیستم ردیابی ماهواره ای زمین یا GPS است که آشکار می کند زمان در فضا از سرعت بالاتری برخوردار است و می توان از این اصل برای سفر به آینده استفاده کرد.”
OdysseyBlackHole
سیاهچاله ها و سفر با سرعت نور :

هاوکینگ کلید اصلی سفر در زمان را سیاهچاله ها می داند. اجرامی به شدت جرمگین که حتی نور نیز نمی تواند از دام گرانشی آنها بگریزد. به گزارش مهر وی می گوید: “سیاهچاله تاثیر قابل توجهی بر روی زمان دارد و می تواند سرعت آن را بیشتر از هر چیز دیگری در کهکشان کاهش دهد. این همان ویژگی است که سیاهچاله ها را به ماشینهای واقعی زمان تبدیل می کند. بر این اساس می توان تصور کرد که فضاپیمایی در مرکز کهکشان راه شیری در اطراف سیاهچاله ای بزرگ در فاصله ای برابر 26 هزار سال نوری در گردش باشد. از زمین این فضاپیما در هر 16 دقیقه یک دور را کامل خواهد کرد. اما برای سرنشینان این فضاپیما زمان به کندی در حرکت بوده و برای هر 16 دقیقه ای که بر روی زمین سپری می شود، این افراد تنها 8 دقیقه از زندگی خود را پشت سر می گذارند. به این شکل 10 سال زمینی سفر در این فضاپیما برای آنها در واقع پنج سال خواهد بود.

این سناریو با اصل سفر در میان کرم چاله ها در تناقض نیست اما ایده ای کاملا غیر عملی است. اما از نظر هاوکینگ احتمالات عملی دیگری نیز وجود دارد: سفر با سرعت بسیار بالا.

وی می گوید: “این امکان به یکی دیگر از حقایق جهان هستی بستگی دارد. محدودیت سرعت کیهانی که برابر 299 هزار و 337 کیلومتر بر ثانیه است یعنی سرعت نور. هیچ چیز توانایی شکستن این رکورد را ندارد و این محدودیت یکی از بهترین اصول به اثبات رسیده علمی است. اما چه باور داشته باشید چه نداشته باشید، سفر در سرعتی نزدیک به سرعت نور می تواند شما را به آینده ببرد. زیرا سفر در این سرعت به معنی هفت بار چرخش کامل مدار زمین در ثانیه است. در این لحظه است که واقعه ای غیر عادی رخ داده و سرعت زمان برای مسافران این سفر سریع السیر نسبت به زمان بقیه جهان به شدت کاهش پیدا کرده و در واقع همه چیز برای این مسافران به کندی سپری خواهد شد.”
L797-7
مقابله با سرعت نور :

“این رویداد باید به منظور محافظت از محدودیت سرعت کیهانی رخ دهد. تصور کنید کودکی در حال دویدن بر روی فضاپیمایی است که با سرعتی نزدیک به سرعت نور در حرکت است آیا این کودک با حرکت رو به جلوی خود به سادگی در حال شکستن محدودیت سرعت کیهانی نیست؟ پاسخ این سوال “نه” است زیرا قوانین طبیعت با آرام کردن سرعت مسافران این سفر از شکسته شدن قانون محدودیت سرعت جلوگیری خواهد کرد و به این شکل این کودک قادر نخواهد بود به اندازه ای سریع بدود تا بتواند محدودیت سرعت کیهانی را بشکند. زمان همیشه برای محافظت از محدودیت سرعت سرعت خود را کاهش خواهد داد.”

هاوکینگ می گوید: “این ماهیت چگونگی ممکن بودن سفر به آینده است. تصور کنید فضاپیما ایستگاه خود را در اول ژانویه 2050 میلادی ترک کند و به مدت 10 سال در مدار زمین به حرکت سریع خود ادامه دهد و سرانجام در اول ژانویه سال 2150 متوقف شود. در این مدت زمانی مسافران این فضاپیما تنها یک هفته سفر کرده اند زیرا زمان درون فضاپیما به شدت به کندی سپری شده است و تصور کنید زمان بازگشت به زمین با چه جهان متفاوتی مواجه خواهند شد، در واقع در عرض یک هفته این افراد به 100 سال بعد سفر کرده اند.”

“در حال حاضر سریع ترین جنبشها در تونل بزرگ شتاب دهنده ذره ای سرن صورت می گیرد. زمانی که این شتاب دهنده آغاز به کار می کند شتاب در کسری از ثانیه از صفر به 96 هزار و 560 کیلومتر بر ساعت می رسد و با افزایش نیرو سرعت ذرات نیز افزایش پیدا خواهد کرد تا زمانی که ذرات 11 هزار بار در ثانیه مسیر تونل را طی کرده و باز می گردند، سرعتی که نزدیک به سرعت نور است. در واقع این ذرات می توانند به 99.99 درصد از سرعت نور دست پیدا کنند که در این صورت سفر در زمان را آغاز خواهند کرد. ما این واقعیت را با کمک ذرات عجیبی به نام “پیمسون ها” دریافته ایم زیرا طول عمر این ذرات به شدت کوتاه و در حدود 25 بیلیونیوم از ثانیه است اما زمانی که شتاب و سرعت آنها به این حد دست پیدا می کند، طول عمر آنها نیز 30 بار بیشتر می شود.

” برای اعمال چنین شتاب و سرعتی برای انسان باید در فضا بود. این در حالی است که سریعترین سفر فضایی انسانها سفر آپولو 10 با سرعت 40 هزار و 233 کیلومتر بر ساعت بوده است. برای سفر به زمان باید با سرعتی 10 برابر این سرعت در فضا حرکت کرد و برای عملی شدن آن به فضاپیمایی بسیار بزرگتر نیاز خواهد بود تا بتوان با کمک آن مقادیر زیادی سوخت برای تامین انرژی مورد نیاز چنین سرعتی حمل شود. ما در تئوری تنها می توانیم در طول عمر خود یکبار به سفری بسیار دوردست برویم، سفری کوتاه به مرز کهکشان راه شیری به تنهایی به 80 سال زمان نیاز خواهد داشت.”

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

75 دیدگاه

 1. با این حال من بزرگ شدم میخوام برم به سیاه چاله که در زمان سفر کنم

 2. سایت شما مطالب علمی و مفید خیلی خوبه داره .من زیاد مطالعه میکنم سایتتون رو

 3. سلام
  مطالب خیلی خوبی بودن و من مطالب شبیه به این رو تو فیلم interstaller دیده بودم خیلی خوب و عالی بودن ولی به نظر من انسان همیشه دلایلی برای قانع کردن خودش خلق میکنه که بتونه جوابی برای خودش بیاره و این مطالب خیلی سنگین و از اون جایی که انسان به هیچ تکاملی نرسیده هیچ چیزی رو نمیشه با اطمینان گفت ولی در کل مطالب خیلی جالبی بود.

 4. اونجایی که درباره کودکی صحبت شده که در فضاپیما حرکت میکنه، فرض می کنیم کودک مسافت یک متر رو طی میکنه، اگه روی زمین این مسافت رو می رفت، زمانش میشد ۲ ثانیه، اما توی فضاپیما به دلیل سرعت زیاد، زمان آرام سپری میشه و میشه ۱ ثانیه، و چون زمان با سرعت رابطه معکوس داره و توی فرمول سرعت, زمان حرکت توی مخرج قرار داره، اینجوری که زمان حرکت از ۲ ثانیه تبدیل میشه به ۱ ثانیه، سرعت دو برابر میشه، این یعنی این پدیده نه تنها از رسیدن کودک به سرعت نور جلوگیری نمیکنه، بلکه عملی شدن اون رو راحت تر میکنه.

  خیلی به اسمم که بالای کامنت هست حساس نشین، این اسم رو گذاشتم که توجهتون جلب بشه بیاین سوالم رو جواب بدین

  1. خود اون کودک متوجه کند شدن زمان نمیشه واز دید شخصی که رو زمین ایستاه و داره اون فضاپیما رو میبینه زمان توی سفینه کند شده یه نگاهی به فرمول اتساع زمان بنداز متوجه میشی.
   واسه اینکه بهتر درک کنی نظریه نسبیت خاص رو مطالعه کن

 5. سلام
  بیشتر مطالب توهمی و خیال انگیز بود تا واقعی و علمی. وقتی حرف از علوم واقعی می شه انقدر نباید از اگر و اما و شاید استفاده کرد. اگر بشود سفینه ای ساخت که با سرعت نور حرکت کند و اما باید خیلی بزرگ باشه تا سوخت مورد نیاز چنین سرعتی رو داخلش جای بدن. حالا واقعا می شه همچین سفینه بزرگی رو به همچین سرعتی رسوند؟ و اگه بشه ادم هایی که داخل این چنین سفینه ای با این سرعت زیادی هستن اصلا زنده می مونند تا اینده رو ببینند؟ احتمالا بدن هاشون منهدم می شه. مگه فیلم علمی تخیلیه؟

  1. طبق فرمولی که از نظریه نسبیت خاص به دست اومده با افزایش سرعت جرم هم افزایش پیدا میکنه و اگه شما بخای به سرعت نور برسی جرمت به بی نهایت میل میکنه؛ حتی در نزدیکیه سرعت نور هم یعنی سرعتی که ذرات اتمی در شتاب دهنده بهش میرسن هم ما نمیتونیم برسیم چون جرممون به طرز چشمگیری افزایش پیدا میکنه و نیاز به سوخت بسیار زیاد وحتی نامحدود وجود داره تا بتونه مارو نزدیک اون سرعت کنه وعملا ما فعلا قادر به تولید چنان نیرویی نیستیم

 6. جالبه ولی از نظر من اگر دقت کنید خود فیزیک دانان بزرگ میگویند که سیاه چاله ها نور راهم به درون خود میکشند ممکن است خود سیاه چاله یک ستاره ای بسیار سنگین و فشرده شده باشد به خاطر جاذبه باشد که نوری راکه از خود متاباند به درون خود بکشد

 7. من یه سوالی دارم: بعضیا که میگن اگر زمان معنی و مفهوم واقعی نداره پس اون چیزی که باعث پیری سلولها میشه و باعث میشه یه جوان تبدیل ب یک سالمند بشه چیه؟
  و یا یک نوزاد در اثر گذشت زمان رشد میکنه و بزرگ میشه…. و همچنین بر روی گیاهان و جانوران دیگه هم اثر داره

 8. ممنون از مطلب زیبایی که گزاشتین. اگر گسی برای یک نظریه یا عملی کردن صفر در زمان نیاز به یک داوطلب داشت میتونه روی من حساب کنه فقط برای بازگشت نه برای آینده.

 9. یه نفر جواب منو بده
  میگن اگه توی زمین رو سوراخ کنیم از اون ور بزنیم بیرون(فرض محال که ماگمایی در کار نباشه) و جسمی رو در این تونل بندازیم حد اکثر سرعتش در مرکز زمینه و وقتی به انتهای دیگر سوراخ میرسد سرعتش کند میشه و دوباره بر میگرده و این حرکت رفت و برگشتی ادامه داره. حالا که میگید سیا چاله جازبه بالایی داره و مثل یه قیفه میشه از اون عبور کرد و به جهانی دیگر رفت. سوالم اینه که اونور سیاه چاله جاذبه نیست؟ چطور ما از اونورش میریم جهان دیگه و مارو نمیکشه دو باره به این جهان. اون دوستی که گفت من فیلم اینترستلار رو دیدم دقیقا همین موضوع توش بود و اونا رفتن تو یه سیاه چاله و از اونطرفش زدن بیرون و رفتن به کهکشان دیگه انگار. آیا جاذبه سیاه چاله ها یک طرفه است.؟ آیا فقط در یک طرفش فضا و زمان خمیده میشه. اونطرفش خمشی در کار نیست. اگه نباشه پس نمیشه رفت اونطرف. واین پارادکسه

 10. من یه فرضیه دیگه دارم که فکر کنم جالب باشه.اگر ما زمان رو مثل یک رود که در جریان هست در نظر بگیریم به یک نتیجه ای میرسیم که تا حالا در موردش زیاد فکر نکریدیم. نتیجه اینه که رود(منظور زمان)که در جریانه و ماهم با جریان رود در حرکتیم پس ما داریم به آینده سفر میکنیم. ما داریم ثانیه به ثانیه به اینده نزدیک تر میشیم با این وجود چیزی به نام زمان حال نداریم پس ما باید کاری کنیم که از سفر به آینده یه دور برگردون به زنیم و به عقب سفر کنیم. حالا اگر جزئیات بیشتری از چگونگی و نکته های دیگر هم خواستین میتونین بگین براتون بفرستم. درضمن این فقط عقیده منه. باتشکر

 11. به نظرم سفر در زمان غیرممکنه!چون اگر سفر در زمان ممکن بود انسان هایی که مثلا در صد سال اینده تونستن به این علم دست پیدا کنن به زمان ما سفر میکردن ولی الان ما هیچ گونه فردی رو که از اینده به زمان ما بیاد نداشتیم. البته! ممکنه قضیه از اون چه که فکر میکنم فرق داشته باشه. مثلا شاید اون دانشمندانی که در صد سال اینده به این علم میرسن موجودات دیگری مثلا میمون رو اول آزمایش کنن مثل پرتاب میمون به فضا که بعدش انسان رو جایگزین کردن یا اینکه اون دانشمندان اصلا قصد سفر به زمان ما هارو نداشته باشن وبه زمان های جلو یا گذشته تر از ما سفر کنن.
  لطفا اگر علمی در این مورد دارید در مورد صحبت هام نظر بدین.باتشکر

 12. تمام نظریه ها برای کنترل یا سفر در زمان رو رد میکنم چون تغریبا رابطه ی زمان غیر ساعتی رو با محیط پیدا کردم که اصلا ربتی به چیزایی که اقایان تا به امروز گفتن نداره . ولی حیف که انسانای نادان نمیتونن این نظریه رو درک کنن و کسی برای اسباتش کمکم نمیکنه

 13. خیلی نظریه عالی بود به سفر در آینده امیدوار شدم .
  دوستان در دنیا هیچ چیز غیر ممکنی وجود نداره فقط ما راه ممکن کردنش را بلد نیستیم.

 14. به نظذ من باید این نوشته ها با استفاده از آزمایش های متعدد که امکان پذیرنو تست شود .
  من نظ بدی ندارم و واقعا عالی بود.

  واقعا

 15. سلام. تماشای فیلم Interstellar ساخته کریستوفر نولان رو به دوستان پیشنهاد می کنم.

 16. سلام
  نکته ای ک ما باید بهش توجه کنیم زمانه که خیلی پیچیده است در واقع درک ما از زمان اینه ک ما زمان را به صورت یک پیکان در نظر میگیریم ک همیشه رو به جلو در جریان است آیا واقعا اینطوره؟ نظریه نسبیت انیشتن میگه زمان یه چیز نسبیه یعنی گذر زمان برای. من با شما ممکنه فرق داشته باشه مثلا جسمی ک با. سرعت زیاد در حرکت است زمان برای اون کندتر میگذره

 17. به نظر من مفهوم زمان و‌گذشت زمان و‌مفاهیم وابسته به اون مثل گذشته و‌آینده هنوز به روشنی تعریف نشده اند. حضور در گذشته یا در آینده یک تصور جذاب است که جزئیات آن به وضوح مشخص نگردیده است.

 18. سلام دوستان. نظر من این ک اگر فضا زمان رو یک ورق فرض کنیم یک فضا زمان دیگر ب صورت موازی ک در فضای اولی سیاه چاله و دیگری سفید چاله ک هیچ ربتیم ب سرعت نور نداره فقد ب نظریه ریسمان زمانو محدود میکنه. نظریه عام میگه اگر هر جسمی سرعتش ب نور برسه تبدیل ب انرژی میشه

 19. مطلب بسیار جالبی بود . من مدت طولانییه که دارم در مورد مثل سفر در زمان – حیات غیر زمینی و …. تحقیق میکنم و به نظر بنده سفر در زمان به احتمال بسیار در آینده ممکن خواهد بود. ببینید اختراع هر چیزی نیاز به یک سری بستر داره . و تا اون بستر ها محیا نشده باشه شاید تحقق اون پدیده غیر ممکن به نظر بیاد . مثلا ساخته شدن تلفن اول احتیاج به کشف الکتریسیته سیم و … داره و تا اونا نباشن تلفن پیزی جز یک ایده ی احمقانه نیست . یعنی اگر به یه نفر 800 سال پیش میگفتی یه روز یه نفر از این ور دنیا حرف میزنه و یه نفر دیگه اونور دنیا صدای اونو میشنوه براش غیر قابل درک بود چون شناختی از بستر این مطلب نداشت و فکرش به سمت چیزایی میرفت که تو این دنیا به چشش دیده مثل چوب سنگ و … . پس ماشین زمان هم نیاز به بستر داره که هنوز فراهم نشده و بعید میدونم به این زودیا ساخته بشه . متشکرم

 20. البته به نظر من میشه سرعت نور رو شکست با الکتریسته
  سرعت جریان الکتریسیته در یک سیم معمولی و یک فضای معمول نزدیک به 90 درصد سرعت نوره
  که به عوامل مختلفی از جمله ضریب دی الکتریک و مکان استفاده و دما بستگی داره
  حالا اگر ما یک ابر رسانا داشته باشیم در فضای خلا و دمای مناسب فکر میکنم بشه به بالاتر از سرعت نور هم دست یافت

 21. با سلام در نظر داشته باشین با تمام احتمالات سفر در زمان توسط کرم چاله ها فقط مطمئن هستند که با کرم چاله ها میتوان سفر کرد در زمان
  ولی مشخص نیست مقصد کرم چاله ها چه زمانی هست
  در کدام نقطه ی زمین
  و درکدام مکان فرودمی اییم
  ویا اصلا درزمین فرود می اییم؟
  این مسئله مهم است که اگر در زمان سفر کنیم ایا میتوانیم دوباره ب نقطه ی شروع باز گردیم یا خیر?!؟
  ولی در کل نظریه ی هاوکینگ خیلی زیبا بود

 22. دوستان اسم این مستند سفر به اعماق جهان با استیون هاوکینگ هست من بیش از ده بار اینو دیدم هردفعه درک من از جهان هستی بیشتر میشه واقعا هاوکینگ محشره وقابل قدر

 23. دیدگاه sara جالبه منحصر به فرد من نه این دیدگاه را رد میکنم نه تایید اما جالبه جالب

 24. واقعا عالی بود …..اما سرعت دقیق نور 299792458 متر بر ثانیه است…و این نظریه در حدود صد سال پیش توسط انیشتین با نام قانون نسبیت انیشتین داده شد که شدیییییدداااا فراتر از این مطالب بالاست که به دوسته ی عام و خاص تقسیم میشه…..البته به نظر من سریع ترین واحد نور نیست …مثلا فرض کنید ماشینی سرعتی انچنان بالایی پیدا کنه که غیر قابل تصور باشه اتفاقی که می افته اینه که این ماشین غیب میشه و هیچ اثری ازش پیدا نمیشه ….من فکر میکنم که یک واحدی که برای سرعتش نمیشه هیچ اندازه ای رو قرار داد از بین بردن فشاره ینی هیچ مانعی بای سرعت وجود نداره و میشه حتی با سرعتی واقعا فرا تر از نور حرکت کرد دقیقا شبسه سیاه چاله ولی بینهایت بابر قویتر این پدیده نساز به دستگاهی داره که تونل رو در یک مسیر نگه داره و راهی برای خروج باشه….موفق باشید و حتما یک سرچی درباره ی نظریه ی نسبیت بزنید

 25. من یه نظریه جدید دارم اسمشو گذاشتم نظریه حلزون زمان که با همه این صحبتای بالا فرق داره .ما اسیر زمان هستیم تو حلزون زمان که هر روز شاید دها بار در زمان سفر میکنیم اما باز به نقطه ای که هستیم بر میگردیم به طوری که خودمون متوجه ش نمیشیم….

 26. براي فكر كردن به موضوعي بايد هرچيزي كه به آن مطلب تاثيير ميگذارد راهم فكر كرد بعد خود موضوع اصلي حل ميشود

 27. هرچيزي كه سرعتش بيشتر باشد نسبت به محيطي كه آن را لمس ميكند معلوم است كه تاثيير گذاري نسبت به آن كم تر است واين باعث دير رشد كردن آن چيز ميشود وهيچ ربطي به زمان ندارد وزمان در همه جاي اين دنيا وآن دنيا يكسان است

 28. تمام چیزایی که بهشون فکر میکنیم تصویری هستن از ماجراهای واقعی که اتفاق افتادن و ما قبلا اونا رو بارها و بارها دیدیم ازتمام تکنولوژی های عجیب و اکتشافات جالب ….. روح ما بارها در جسم های مختلف و طی زمان های متفاوت از گذشته تا آینده زندگی کرده (مثلا ) ….
  با تشکر

 29. سفر به آینده و گذشته کاملا بی معنی حتی فکر کردن بهش موجبه خنده س اصلا به فرض همچین چیزی اختراع شه این همون موقعی هست که دیگه زندگی کردن هیچ معنایی نداره

 30. زمان چیه؟
  چیزی که ما خلقش کردیم تا بتونیم اتفاقات اطرافمون رو بهتر بیان کنیم. مثل اینکه از اینجا تا مشهد ۱۲ ساعت زمان فاصله وجود داره.
  این کاملا اشتباهه
  انسانهای غار نشین اگر این راهو میرفتن هیچوقت به مدتش فکر نمیکردن بلکه فقط به طی کردن مسیر فکر میکردن چون هنوز زمان رو اختراع نکرده بودن.
  خورشید از بین میره نه به این خاطر که زمانش به پایان میرسه بلکه چون موادش تموش میشه.
  زمانی در کار نیست و همینطور بعد زمان.
  پس سفر به گذشته و آینده هم در کار نیست.
  بهتر اینکه فرضیه من رو بپذیرید تا اینکه برای اختراعی که خودمون اسم زمان رو روش گذاشتیم بحث کنید.
  با تشکر
  هادی ابوذر

  1. سلام،هادی ابوذر
   نگاه کن بعضی مواقع هستند که اصلا مسافتی در کار نیست!!مثل همین الآن که در جریان هست..
   شما فرق زمان و مدت زمان رو اشتباه گرفتید..اینکه از اینجا تا مشهد ۱۲ ساعت طول بکشه،مدت زمان یه شخص رو به ما میده…در حالی که زمان طبق نظر هاوکینگ،چه ما بخایم و چه نخایم در جریانه…زمان پیچیده ترین درک بشره
   مرسی

  2. دویت عزیز زمان وجود داره و یه چیز نسبیه . لطفا بعد از بررسی های کاملا علمی نظر خودتونو بیان کنید ممنون.

 31. واقعا تئوری جالب و پیچیده ایه والبته کاملا حقیقت داره حتی از بین اقوام باستان مثلا مصری ها کسانی بودن ک در زمان سفر کردن و تکنولوژی زمان مارو مثلا ساخت بمب های هسته ای یا لامپ هارو روی کتیبه هاشون نقاشی کردن و شرح دادن

 32. چیزی که استیون گفته کاملا درسته اما اگه با سرعت نور حرکت کنیم در واقع زمان برای آن فرد می ایسته چرا که با سرعت ما در بعد زمان از سرعت نور با توجه به درصدی کاسته بشه. درسته؟؟

 33. سلام به همه دوستان. سفر در زمان به نظر من امکان پذیر هست!
  من دارم رو یه مقاله ای در مورد سیاهچاله کار میکنم با تحقیقاتی که انجام دادم فهمیدم بر طرق قانون نسبیت عام انیشتین سفر در زمان ممکنه
  ببینید هر جسمی مقداری میتونه در فضا-زمان اطرافش گودالی ایجاد کنه
  بسته به چگالی جسم اون گودال ایجاد میشه پس اگه یه جسم فوق العاده چگالی بالایی داشته باشه میتونه فضا-زمانه اطرافشو به یه فضا-زمان دیگه در یه جا یا یه زمان دیگه منتقل کنه در کیهان اجسامی که چگالی فوق العاده بالا دارند بهشون میگن ((سیاه چاله))!
  پس سفر در زمان در تئوری ممکنه ولی در عمل فک کنم هنوز ما به اون اندازه عالم نشدیم که بتونیم این ها رو کشف کنیم
  مرسی که متنمو خوندین

 34. سلام … خواهشمندم فیلم interstellar رو دانلود کنید و نگاه کنید اونوقت همین مطالب در ذهن آدم بهتر میگنجد ..‌‌‌.

  1. بله من دقیقا بعد از دیدن این فیلم کنجکاو شدم و اومدم این مطالب رو خوندم تا برای تحقیقم ازش استفاده کنم.

 35. سلام دوستان.اخیرا دانشمندا کشف کردند ک اگه بشه با ی چیزی با سرعت نور حرکت کرد میشه ب آینده سفر کرد و البته سفر ب گذشته هم دو راه داره:1-باید کره زمین رو در یک ثانیه هفت و نیم دور بزنید 2-می تونید فاصله زمین تا ماه رو در 0.7 ثانیه طی کنید…. 🙂

  1. سلام دوستان.در مورد سفر در زمان : این دوستمون میگن سرعتی حدود سرعت نور در صورتی که بر طبق تحقیقات آلبرت اینشتین اگر چیزی به سرعت نور برسه تبدیل به ارژی میشه مگر فراتر از سرعت نور باشه.
   (در ضمن اگر من اشتباه میکنم لطفا یکی دقیق ترش رو بیان کنه) ولی تحقیقاتی که من انجام دادم تاکنون این رو بیان کرده.

 36. من تازه چیزی را علمی تلقی میکنم که قانع کننده باشد از مباحث جدیدتان کمی راضی شدم ف امیدوارم زیاده خواهی بنده را به حساب کنکاشم بگذارید . با تشکر

 37. به نظر من گذشته از بین نمیره بلکه تمام انرژی ها مثل باز تاب نور وصداها جذب اجسام می شوند همانطور که انرژ ی ها طبق نظریه نیشتین جذب اجسام میشوند وانرژی ها نه کم وزیاد بلکه از شکلی به شکل دیکر تبدیل میشوند.

 38. درسته که زمان جاریه اما به سوی اینده در جریانه…..به نظر من سفردرآینده حداقل درسده های دور ممکن است اتفاق بیفتد فعلن تاآنزمان بایدمشکلات فیزیکی وحتا تکنولوژیکی ان رابررسی وحل کرد.

 39. در قسمت کرم چاله ، بیان کرده اید که اگر دو سر این کرم ها به هم متصل باشندو زمان میان ان ها جدایی ایجاد کند …. .
  ولی سوال این جاست ؛ زمان چه گونه جدایی ایجاد میکند در صورتی که حالت پیوسته ای دارد و جاری شدن را طی میکند ؟

 40. یعنیا عااااالیتر از این نمیشه ………من فک میکردم سفر در زمان یه رویایی پیش نیست…..درحالی که برای اولین بار خوندن این مطلب شاخ دراوردم..ممنون از شما برای این اطلاعات کوتاه ومفید……………………….

 41. اگر به فرمایش شما:
  محدودیت سرعت کیهانی که برابر ۲۹۹ هزار و ۳۳۷ کیلومتر بر ثانیه است یعنی سرعت نور باشه
  و
  سریعترین سفر فضایی انسانها سفر آپولو ۱۰ با سرعت ۴۰ هزار و ۲۳۳ کیلومتر بر ساعت بوده
  این استدلال شما راجع به سرعت سفینه غلط که گفتید:
  برای سفر به زمان باید با سرعتی ۱۰ برابر این سرعت در فضا حرکت کرد!!!
  ……
  حسب اندازه گیری سرعت نور به ثانیه است ، واما حسب سرعت سفینتون به ساعت!!! نسبت سرعت 10 برابر اگه بود که خیلی خوب میشد باز جای امیدی بود، اما نسبت اینقدر دور هست که این اتفاق تقریبا” مساوی با “محال” میشه..ولی تئوریش رو کاغذ حداقل جذابه!!!!
  مرسی

 42. من معتقدم زمان نسبیم و فکر مکنم عالم ما به قدری کوچک است شاید در یک هسته خرما جای گیرد حتی تمام کهکشان ما…همه مفاهیم و ابعاد نسبیند…

 43. جالب اینه دانشمندان فیزیک تونستن سرعتی بالا تر از سرعت نور رو پیش بینی کنن. ولی از نظر من بهترین و البته خطرناک ترین را سفر در زمان سیاه چاله ها هستن. مرسی از مطالبتون