محققان بدنبال راز ِشهاب‌سنگ ِ چلیابینسک !

بیگ بنگ: دانشمندان پس از بررسی های فراوان در مورد شهاب سنگ روسیه اظهار داشتند ،که این شهاب سنگ قبل از برخورد به زمین حدود ۲۹۰ میلیون سال پیش با یک سیارک برخورد کرده بود، این برخورد احتمالا شهاب سنگ چلیابینسک را از بدنه والد خود جدا و آن را روانه زمین کرده است.

2220
براساس آخرین بررسی‌های انجام شده توسط یک تیم اخترفیزیک شناسی از دانشگاه توهوکو واقع در ژاپن که در مجله علمی نیز به چاپ رسیده،  شهاب سنگ ۱۰ تنی چلیابینسک که در سال ۲۰۱۳ با برخورد به زمین باعث انفجار در روسیه شد و بیش از هزار مجروح بر جای گذاشت قبل از برخورد به زمین، با سیارک دیگری در فضا برخورد کرده بود.

دانشمندان معتقدند این شهاب سنگ قبل از برخورد به جو زمین در ۲۹۰ میلیون سال قبل با سیارکی ناشناخته برخورد کرده بود و موجب شد حجم و سرعت این شهاب سنگ دچار تغییر شود. دانشمندان از روی تجزیه و تحلیل یک ماده معدنی به نام «یشم سبز» ( jadeite) که در تکه های ناشی از این انفجار کشف شد، نشان می دهد که ˈبدنه والدˈ این شهاب سنگ با سیارک بزرگتر دیگری که با سرعتی حدود چهار هزار و ۸۰۰ کیلومتر در ساعت در حرکت بود، برخورد کرده است.

chelyabinsk-meteor-explosion-3D-simulation

انرژی ۵۰۰ کیلوتنی ناشی از انفجار این شهاب سنگ ۴۰ برابر قدرتمند‌‌تر از بمب اتم حاصل از انفجار هیروشیمای ژاپن برآورد شده است. موج حاصل از این انفجار به حدی شدید بوده که تا مسافتی دور شیشه‌های خانه‌ها را فرو ریخته و باعث ویرانی چند ساختمان شده است. سیارکی که با شهاب سنگ چلیابینسک برخورد کرده بود، ۱۵۰ متر طول داشت و طبق نظر کارشناسان نجومی اگر این برخورد فضایی صورت نمی‌گرفت، سقوط شـهاب‌سنگ به زمین باعث فاجعه بشدت مرگبارتری می‌شد. انتظار می رود که این کشف به دانشمندان در مورد علت برخورد یک سیارک به زمین بینش بیشتری بدهد.

مطالعه بیشتر در : news.discovery , dailymail

(6 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=11068

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.