آیا برای تشکیل حیات، واقعا به DNA نیاز هست؟

بیگ بنگ: دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی امریکا نخستین آنزیم‌های ساخته‌ شده از مواد ژنتیکی مصنوعی در جهان را تولید کردند. این کار می تواند یک گام بزرگ به سوی ایجاد حیات مصنوعی باشد.

پیش از این تصور می‌شد DNA و RNA تنها مولکول هایی هستند که اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند، اما دانشمندان نشان دادند مولکول مصنوعی XNAs نیز می تواند اطلاعات ژنتیکی و فرآیندهای کاتالیزوری مورد نیاز برای حیات را پشتیبانی کند.

پیش از این تصور می‌شد DNA و RNA تنها مولکول هایی هستند که اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند، اما دانشمندان نشان دادند مولکول مصنوعی XNAs نیز می تواند اطلاعات ژنتیکی و فرآیندهای کاتالیزوری مورد نیاز برای حیات را پشتیبانی کند.

به گزارش ایسنا، آنزیم‌های مصنوعی جدید از مولکول‌هایی تشکیل‌ شده‌اند که در طبیعت یافت نمی‌شوند و قادر به ایجاد واکنش‌های شیمیایی در آزمایشگاه هستند. یافته‌های جدید مبنی بر بررسی‌های پیشین تیم تحقیقاتی بود که در آن‌، محققان مولکول‌های مصنوعی موسوم به XNAs را تولید کرده بودند و این مولکول‌ها می‌توانستند مانند DNA، اطلاعات ژنتیکی را دخیره یا منتقل کنند.

در تحقیق جدید، تیم علمی با استفاده از این مولکول‌ها به عنوان بلوک‌های سازنده، آنزیم‌های مصنوعی موسوم به XNAzymes را خلق کردند که واکنش‌های ساده مانند برش‌دادن یا متصل‌کردن قطعات کوچک ‌RNA را (درست مانند آنزیمی‌های طبیعی) نیرودهی می‌کنند. تا پیش از این تصور می‌شد DNA و RNA تنها مولکول‌هایی هستند که همراه با پروتئین‌ها اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند و همچنین قادر به تولید آنزیم هستند. با این حال، تحقیق جدید نشان می‌دهد جایگزین‌های ممکنی برای مولکول‌های طبیعی وجود دارند که می‌توانند فرآیندهای کاتالیزوری مورد نیاز برای حیات را پشتیبانی کنند.

حیات در سیارات خارج از منظومه شمسی می تواند بجای RNA از XNA منجر به تکامل گونه های متفاوتی شود.

حیات در سیارات خارج از منظومه شمسی می تواند بجای RNA از XNA منجر به تکامل گونه های متفاوتی شود.

دانشمندان بر این باورند تولید DNA مصنوعی در گذشته و آنزیم‌های مصنوعی جدید از بلوک‌های سازنده‌ موجود در طبیعت، این احتمال را مطرح می‌کند مبنی بر این که چنانچه حیات بر روی سیارات دیگر وجود داشته باشد، شاید از مجموعه کاملا متفاوتی از مولکول‌ها به وجود آمده باشد و این موضوع تعداد سیارات احتمالی میزبان حیات را افزایش می‌دهد. آنزیم‌های تولیدشده XNAzymes قادر به سرعت‌دهی واکنش‌های ساده مانند برش‌دادن و متصل‌کردن رشته‌های RNA در لوله آزمایشگاهی هستند. یکی از این آنزیم‌ها حتی می‌تواند به رشته‌های مولکول‌های XNA ملحق شود و چنین موضوعی نشان‌دهنده یکی از نخستین گام‌ها برای خلق یک سیستم زنده است.

چون آنزیم‌های مصنوعی XNAzymes بسیار باثبات‌تر از آنزیم‌های طبیعی هستند، دانشمندان معتقدند این مولفه‌ها می‌توانند در طراحی درمان‌های جدید برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها شامل سرطان‌ها و عفونت‌های ویروسی به کار روند. این بیماری‌ها از فرآیندهای طبیعی بدن برای ریشه‌دوانیدن استفاده می‌کنند. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Nature قابل‌مشاهده است.

سایت علمی بیگ بنگ/ منابع بیشتر: dailymail , newscientist

(25 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=21777
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۶ پاسخ‌ها

 1. Yahya King گفت:

  مثل همیشه فوق العاده بود، مرسی از زحماتتون

 2. Moez گفت:

  سلام شب بخیر
  عالی بود.
  تشکر.

 3. ایلیاد گفت:

  به نظر من عبارت “ایجاد حیات مصنوعی” باید تغییر پیدا کند به ” ایجاد حیات به شکلی کاملاً متفاوت”. چون حیات مصنوعی به این معناست که ما با تولید اجزاء و مولکولهای سازنده سلولهای موجود در طبیعت (از قبیل DNA و RNA و…)، مجموعه زنده ای به نام سلول خلق کنیم که این امر نیز تاکنون محقق نشده است

 4. با سلام و خسته نباشید به شما عزیزان سوال داشتم در مورد ماده یا همون انرزی بعد کیهان ایا این سیاهی بی نهایت است یا مانند کیهان گسترش میابد؟باتشکر

 5. ساناز گفت:

  خیلی خوبه از این طریق بشه مریضی های ناعلاج و درمان کرد..عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.