بزودی نقشه ای جامع از تمامی سلول های بدن انسان طراحی خواهد شد!

بیگ بنگ: مرکز اطلس سلول انسانی(Human Cell Atlas) نقشه ی جامعی از تریلیون ها سلول موجود در بدن انسان عرضه خواهد کرد که همتراز با پروژه ژنوم انسان میباشد. این پروژه در صورت تکمیل شدن، انقلابی در حوزه مراقبت های پزشکی به وجود خواهد آورد چرا که جامعه پزشکی و محققان از راهکارهای بهتری برای تشخیص و درمان بیماری ها برخودار خواهند شد.

two-cell-embryoبه گزارش بیگ بنگ، کمتر از پنج سال بعد از اینکه پروژه ژنوم انسان توانست سه میلیارد حرف از DNA انسان را تشخیص دهد، پزشکان و زیست شناسان از نقشه ای جامع برای ترسیم با کیفیت تمامی سلولهای بدن انسان سالم، رونمایی کردند. بر طبق خبرهای منتشر شده از موسسه Sanger، این پروژه که با عنوان “اطلس سلول انسانی”شناخته می شود، در طی یک گردهمایی توسط موسسه MIT، هاروارد و همچنین موسسه Wellcome Trust Sangar معرفی شد. این طرح در کنار پروژه ژنوم انسان پیشرفت های چشمگیری به ارمغان خواهد آورد.

hcapress_01_celltohuman_finalدانش فعلی ما در خصوص سلولهای بدن عمدتا از مطالعه آنها زیر میکروسکوپ نشأت می گیرد. فعالیتهای اخیر در این حوزه به تجزیه و تحلیل گروه های سلولی پرداخته‌اند تا ویژگی‌های متوسط آنها تعیین شود. پس پروژه ی اطلس در مقایسه با بررسی های ژنومی تک سلولی و بررسی های مشابه، اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار خواهد داد. محققان با بهره‌گیری از آخرین فناوری ها قادر خواهند بود تا به جزئیات پیام های RNA دست یافته، و هویت هر سلول منحصر بفرد را تعیین نمایند.

hcapress_02_singlecellgenomics_finalاستن لینارسون، یکی از دانشمندان عضو پروژه و استاد زیست شناسی سیستم های مولکولی در موسسه کارولینسکای سوئد اظهار کرد: پروژه “اطلس سلول انسانی” یکی از مهیج ترین نوآوری های جامعه علمی در طی چند سال اخیر به شمار می‌رود. سلولها در وضعیت بیماری و سلامتی، واحدهای اساسی حیات تلقی می شوند. ما تنها با رسیدن به شناختی دقیق از سلولهای مان می توانیم بطور کامل مکانیزم های بیماری انسان را درک کنیم.

همکاران لینارسون بر سر این موضوع توافق دارند که ما باید به منظور ایجاد پیشرفت هایی در حوزه مراقبت های پزشکی، درک خود را از بدن انسان متحول کرده و ارتقاء بخشیم. سارا تیچمن، رئیس بخش ژنتیک سلولی در موسسه Wellcome Trust Sangar انگلیس خاطر نشان کرد:« ما هنوز به درک صحیحی از چگونگی تفاوت سلولها در هر اندام یا تعداد انواع سلولهای موجود در بدن انسان نرسیده ایم. پروژه اطلس سلولهای انسان عصر جدیدی از درک سلولی محسوب می‌شود.»

hcapress_03_healthydisease_finalاین پروژه می تواند کلیدی برای گشودن رازهای نهفته در بدن ما انسان ها باشد. با پی بردن به اینکه بدن انسان سالم در پایه ای ترین سطح چطور عمل می کند، میتوان تغییراتی را که در اثر بیماری و پیری رخ می دهند، بهتر مورد شناسایی، تجزیه و تحلیل قرار داد. درمان آن بیماریها، پیشگیری از امراض و حتی طراحی روشهایی برای کُند سازی روند پیری و فرسایش تنها چند مورد از مزایای پروژه اطلس میباشد. انسان بزودی از آینده ای سالمتر بهره مند خواهد شد.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: futurism.com

(12 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=57587
منصور نقی لو

منصور نقی لو

کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی. علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فرگشت، اکتساب زبان اول، یادگیری زبان دوم و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. بهنام طیبی گفت:

    البته در جدیدترین تحقیقات دانشگاه البرت انیشتین نیویورک گفتن طول عمر سقف محدودی داره و حداکثر ۱۳۰ سال خواهد بود
    مجله نیچر هم منتشر کرده
    سرچ ساده هم بزنیم میاره

  2. mehdi گفت:

    اینها خداپرستان واقعی هستند !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.