مسن ترین درختان جهان

بیگ بنگ: مسن ترین درخت تکی و غیر کلونال، از جنس کاج مخروطی گریت بیسین (Great BasinBristlecone Pine ) است که در کوههای سفید کالیفرنیا واقع شده است. طول عمر این درخت بی نام ۵۰۶۲ سال، یعنی به قدمت فراعنه مصر برآورد شده است!

اصولا این نوع درختان (Great Basin Bristlecone Pine) رکورد دار طولانی ترین عمر در میان درختان و موجودات زنده هستند. رتبه دوم نیز از همین نوع درختان به نام Methuselah با سن ۴۸۴۵ سال و در همان منطقه است. رکورد مسن ترین درخت سرو و به احتمال زیاد قدیمی ترین موجود زنده آسیا نیز به سرو زرتشت یا سرو ابر قو می رسد که با سن تقریبی ۴۰۰۰ سال در شهرستان ابرقوی استان یزد واقع شده است!

2

اما کولونی درختهای کلونال ( تولید مثل غیر جنسی) می تواند دهها هزار سال زندگی کند. مثلا رکوردار این نوع به نام پاندو با طول عمر تخمینی حداقل ۸۰۰۰۰ سال در جنگل ملی Fishlake آمریکا واقع شده است. البته برخی محققین احتمال ۸۰۰۰۰۰ سال نیز می دهند. ساقه های جدید این کولونی از ریشه نوع قدیمی رشد می کنند. تعداد این ساقه ها ۴۷۰۰۰ با میانگین عمر ۱۳۰ سال برآورد می شود، این کولونی با وزن ۶۰۰۰ تن سنگین ترین ارگانیسم زنده دنیا نیز می باشد. مسن ترین درخت تکی و کلونال نیز با سن ۹۵۵۰ سال به نام Old Tjikko از جنس کاج نوئل در پارک ملی Fulufjället سوئد زندگی می کند!

نویسنده : احمد مصدر- بیگ بنگ

منابع بیشتر: livescience , mnn , youtube , youtube1 , youtube2

 

(13 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=20554
احمد مصدر

احمد مصدر

نویسنده این مطلب : احمد مصدر ، فوق ليسانس شيمي. علاقمند به علوم مختلف از جمله فيزيك و فلسفه علم می باشد و به عنوان نویسنده در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۳ پاسخ‌ها

  1. کاسپین گفت:

    خیلی زیبا وشکوهمنه .ممنوم از مطلبتون

  2. علی گفت:

    عالی . مرسی از زحمت های بی دریغتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.