بیگ بنگ: دانشمندان می گویند که موفقیت آنها در بیرون راندن ویروس HIV از مخفیگاه هایش در بدن گام “مهیج” تازه ای به سوی معالجه بیماری است. HIV می تواند خود را در DNA بیمار پنهان کند و برای چند دهه در بدن مخفی شود بی آنکه علایم ایدز ظاهر شود. همین وضعیت است که درمان این بیماری را غیرممکن می کند.

1406027244478_wps_3_21_Mar_2014_Artwork_of_HI

به گزارش ایسنا، دانشمندان آمریکایی با استفاده از آنزیم برش DNA موسوم به Cas9 برای نخستین بار موفق به حذف کامل ویروس HIV از DNA انسان شدند. با تسخیر سلول توسط ویروس HIV، این ویروس برای همیشه در آن باقی می‌ماند؛ با ورود ژنوم مرگبار این ویروس به DNA قربانی، بیمار تا آخر عمر مجبور به استفاده از دارو می‌شود. اما برای نخستین‌بار محققان کالج پزشکی دانشگاه تمپل موفق به یافتن راهی برای حذف کامل ویروس از سلول‌های انسان از طریق برش آنها شدند که نخستین تلاش موفق برای حذف ویروس HIV-1 از سلول انسان است.

با استفاده از یک آنزیم برش DNA به نام نوکلئاز و هدف قرار دادن رشته RNA به نام gRNA محققان موفق به شکار کردن ژنوم ویروسی و حذف دی‌ان‌ای HIV-1 شدند. در آزمایشگاه یک رشته 20-نوکلئوتیدی از gRNA برای هدف قرار دادن دی‌ان‌ای HIV-1 تولید و با یک آنزیم برش DNA به نام Cas9 جفت شد تا ژنوم انسان ویرایش شود؛ از این مرحله ژن سلول بصورت مکانیکی بازسازی و سلول بطور کامل از ویروس پاکسازی می‌شود. دکتر «کامل خلیلی» مدیر دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه تمپل تأکید کرد: این دستاورد گام مهمی برای درمان دائمی ایدز محسوب می‌شود؛ اما باید خاطر نشان کرد که این روش درمانی برای انجام آزمایش بالینی بر روی انسان آماده نیست.

نتایج این دستاورد در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده است.

مطالعه بیشتر در: dailymail

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه