بیگ بنگ: حدود ۶۶ میلیون سال پیش، یک جرم آسمانی به قطر تقریبی ده کیلومتر به شبه جزیره یوکاتان، واقع در مکزیک، با نیروی مخربه صد تراتن تی‌ان‌تی اصابت کرد و حفره‌ای به وسعت بیش از ۱۵۰ کیلومتر به جای گذاشت. بسیاری از پژوهشگران بر این باورند بر اثر این رویداد مهیب، اتفاقات هولناکی در سراسر جهان به وقوع پیوست: سونامی های بزرگ، آتش سوزی های جنگلی، زمین لرزه های عظیم و انفجارهای آتشفشانی همگی دست در دست یکدیگر دادند تا نسل دایناسورها از میان برود و بستر حیات پستانداران مهیا شود.

dinosaurs

همچنین این برخورد باعث ایجاد دود و گرد و غبار بسیار شد که همین منجر به نرسیدن نور خورشید و کاهش شدید دما در زمین شد. دانشمندان معتقدند اجداد پستانداران کنونی، فقط به این دلیل که هنگام برخورد شهاب سنگ و گرمای شدید ناشی از آن و نیز دوره سرمای شدید، در میان غارها و شکاف های عمیق زندگی می کردند، از این حادثه جان سالم به در بردند. این امر شباهت زیادی به سازگاری بسیاری از گونه های جانداری که در دریاچه ها یا رودهای سرزمین هایی با ارتفاع زیاد زندگی می کردند، با شرایط سخت محیط خود دارند. این موجودات می توانند در آب با دمای بسیار پایین و روزها و هفته ها تاریکی به زندگی خود ادامه دهند.

دانلود ویدئو با حجم 10 مگابایت

به تازگی باستان‌شناسان آریزونا اعلام کردند، سقوط  این شهاب سنگ غول‌پیکر بر زمین گرچه باعث مرگ بسیاری از دایناسورها و گیاهان شده است اما مشاهدات روی فسیل گیاهان نشان می‌دهد مواد این برخورد منجر به تغییرات شدید آب و هوایی شده و همچنین باعث رشد سریع‌تر گیاهان امروزی در کره ی زمین شده است.

نویسنده: سمیر الله وردی- بیگ بنگ

منابع بیشتر: sciencedaily , astrobio , sciencemag

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

 1. با سلام،
  ویدئوی جالبی نبود! اینطور که در ویدئو نشان داده شده پس نسل برخی از دایناسورها با سُر خوردن و ضربه مغزی شدن منقرض شدن !
  البته توضیحاتی که نوشتید مفید بود.
  در حال حاضر آیا تصویری از این محل یوکاتان در مکزیک که محل برخورد این جرم آسمانی بوده وجود دارد؟ آیا با توجه به وسعت حفره ی ۱۵۰ کیلومتری اش پس از ۶۶ میلیون سال همچنان اثری از تورفتگی زمین مثلا دره ایی در آن منطقه وجود دارد؟
  این پدیده آیا ربطی به تقسیم قاره های زمین دارد؟
  البته زمین شناس ها به شیوه های خودشان این چنین اطلاعات رو بدست می آورند.
  کسی اطلاعاتی دارد از اینکه آن ها چطور تشخیص می دهند که یک جرم آسمانی ۶۶ میلیون سال پیش با زمین برخورد کرده است؟