بیگ بنگ: ستارگان در خوشه های چگال از گاز و غبار که آنها را زادگاه ستاره ای می نامیم، شکل می گیرند. تلسکوپ فضایی هابل تاکنون تولد این چنینی ِ ستارگان بسیاری را در کهکشان ما و در دیگر کهکشان ها مشاهده کرده است. بتازگی این تلسکوپ رصدهای شگفت انگیز و غیر قابل انتظاری انجام داده که نشان می دهد زادگاه ستارگان در جهان ابتدایی ماده های بیشتری را در این فضا جای داده اند.

به گزارش بیگ بنگ، جا دارد از کشورهای سوییس و فرانسه برای رصدهای جدیدشان از کهکشان مار شکل، تشکر کنیم که جزئیات بسیاری در مورد زادگاه ستارگان کهکشان های دوردست در اختیار ما قرار دادند. مار در حقیقت یک کهکشان بسیار دور است که در پشت مرکز خوشۀ کهکشانی MACS J1206.2-084747 جای گرفته است. این خوشه بسیار پر جرم است، طوریکه نور را مانند لنز کج و خم می کند به همین دلیل نور این کهکشان دور تقویت شده و به شکل مار دیده می شود.

دکترآنتونیو کاوا، از دانشگاه ژنو سوییس بیان کرد: تصاویر تقویت شده دقیق تر، واضح تر و شفاف تر هستند و به ما اجازه می دهند جزئیات را تا 100 برابر بزرگتر مشاهده کنیم. این تیم به بررسی جزئیات خوشه های گازی که منطقه ای حدود 100 الی 3200 سال نوری را در بر می گیرند، پرداختند. در مشاهدات پیشین، تخمین زده می شد که این نواحی، گاز کافی برای تشکیل بیش از 3 میلیارد ستاره همانند خورشید را دارند اما نتایج مطالعات جدید، بیان می کنند این خوشه ها کوچکتر از مقدار فرض شده هستند. یعنی جرمی به طور میانگین 100 میلیون برابر جرم خورشید دارند. این ارقام کاملا منطقی به نظر می رسند و به کمک شبیه سازی ها تایید شده اند.

این تیم در مطالعات خود به مسائل دیگری تاکید کردند. از جمله اینکه چگونه خوشه های عظیم، علیرغم ساخته شدنشان توسط اجزای کوچکتر، آنقدر بزرگ که گمان می شد، نیستند. این رصدها بدون پدیده همگرایی گرانشی، امکان پذیر نیستند. پروفسور دنیل اسچایر از رصدخانه ژنو توضیح داد: در مشاهداتمان، تفاوت میان آنچه از دنیای اطرافمان مشاهده می کنیم با آنچه که در کهکشان های دور قابل مشاهده است، را از ضریب 1000 به 10 کاهش داده ایم.

تحقیق و مطالعه از برترین شیوه های درک نحوه شکل گیری ستاره ها در جهان ابتدایی است. حدس می زنیم که شکل گیری ستارگان در کهکشان ها به حدود 3.5 میلیارد سال بعد از بیگ بنگ باز می گردد. کهکشان مار شکل با سرعتی حدود 30 برابر کهکشان راه شیری در حال تولید ستاره است و کهکشان هایی وجود دارند که اگر سرعت ِ تولد ستاره در آنها 1000 برابر سرعت تولد در کهکشان ما نباشد، قطعا 100 برابر می باشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Astronomy منتشر شده است.

ترجمه: مرضیه فرجی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: iflscience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه