سیاهچاله هایی با جرم شناخته شده

بیگ بنگ: GW170104 را به نمودار سیاهچاله هایی با جرم شناخته شده اضافه کنید. رصدخانۀ موج گرانشی تداخل سنج لیزری-لایگو(LIGO) برای سومین بار ادغام پرانرژی دو سیاهچاله کوچک را تشخیص داد.

این سیاهچاله که به تازگی کشف شده، جرمی ۴۹ برابر خورشید را دارد و در جدول بین جرم های دو سیاهچاله ادغام شده- یعنی با جرم های خورشیدی ۶۲ (GW150914) و ۲۱ (GW151216) – که قبلأ توسط لایگو کشف شدند، جای می گیرد، در هر سه مورد، سیگنال های سیاهچاله های ادغام شده در هر کدام از ردیاب های دوقلوی لایگو شناسایی شدند، درحالی که تشخیص چهارمین نمونه (LVT151012) دارای سطح ِ اطمینان کمتری بود. این ادغام سیاهچاله ای ۳ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد که دورتر از مسافتِ برآورد شده برای سیاهچاله های GW150914 و GW151216 می باشد. امواج گرانشی در فضا-زمان توسط رصدخانه لایگو کشف شدند؛ این رصد از ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۶ آغاز شده و تا تابستان ادامه خواهد داشت.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

 

(7 نفر , میانگین : 4٫57 از 5)
لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=66958
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.