بیگ بنگ: کروموزوم Y شاید نماد مردانگی باشد، اما به تدریج درحال از دست دادن قدرت و مقاومت طبیعی‌اش است و بدن در تلاش است تا مانع از وقوع این فرایند تخریبی شود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، اگرچه اصلي‌ترين محموله كروموزوم Y ژن كليد اصلي SRY است، ژني كه جنسيت جنين را تعيين مي‌كند، اما چند ژن ديگر را نيز به همراه دارد و تنها كروموزومي است كه براي بقا به آن نيازي نيست، زيرا زنان بدون اين كروموزوم نيز به خوبي از پس زندگي برآمده‌اند. به گفته دارن گريفيت استاد ژنتيك دانشگاه كنت،  كروموزوم Y با سرعت رو به انحطاط گذاشته‌ است و اين روند باعث شده تا زنان از كروموزوم‌هاي سالم و طبيعي X برخوردار باشند در حالي كه مردان يك كروموزوم سالم و طبيعي X و يك كروموزم تحليل‌ رفته و رو به نابودي Y دارند و درصورتي كه اين روند انحطاط با همين سرعت ادامه پيدا كند، كروموزوم Y تنها 4.6 ميليون سال ديگر تا ناپديد شدن هميشگي زمان دارد.

شايد اين مدت زمان طولاني به نظر برسد، اما اگر به ياد آوريم كه از آغاز حيات بر زمين 3.5 ميليارد سال مي‌گذرد، ‌4.6 ميليون سال بسيار ناچيز ديده مي‌شود. كروموزوم Y از ابتدا داراي نقاط ضعفي بود و برخلاف ديگر كروموزوم‌ها كه از هريك دو نسخه درون سلول‌هاي بدن داريم، كروموزوم‌هاي Y تنها يك نسخه دارند و از پدر به پسر منتقل مي‌شوند. اين به آن معني است كه ژن‌هاي درون اين كروموزوم نمي‌توانند تحت تاثير بازتركيب ژنتيكي قرار بگيرند، بازتركيبي به معني چينش دوباره ژن‌ها در نسل‌هاي جديد كه مانع از بروز جهش ژنتيكي مي‌شود.

از اين رو كروموزوم Y كه از قابليت بازتركيبي ژن‌ها محروم است، در طي زمان تحليل مي‌رود و به تدريج از ژنوم حذف مي‌شود. با اين‌همه تحقيقات جديد نشان داده‌اند كه اين كروموزوم مكانيزم‌هاي مقاومتي خوبي براي كند كردن روند تحليل ايجاد كرده‌ است. مقاله محققان دانماركي كه به تازگي در نشريه پلاس ژنتيكز منتشر شده نشان مي‌دهد اين كروموزوم دچار تغيير ساختاري شده كه به تقويت ژنها كمك مي‌كند و همچنين ساختاري غيرعادي را در خود ايجاد كرده كه از خود در برابر انحطاط محافظت مي‌كند. محققان همچنين شاهد آن بودند كه در اين ساختار جديد ژن‌هاي معيوب طي فرايند “كپي و پيست” توسط ژن‌هاي پشتيبان جايگزين مي‌شوند. بررسي كروموزوم Y در ديگر گونه‌هاي زيستي نيز نشان داده تقويت ژنتيكي در اين كروموزوم اپلي كلي است كه در همه گونه‌ها در حال اجرا است.

با اين‌ همه دانشمنداني مانند جني گريمز از دانشگاه لا‌تروب معتقد است در چشم‌انداز كلي،‌كروموزوم Y سرنوشتي مشخص دارد و در نهايت از بين خواهد رفت، حتي اگر بتواند با ايجاد ساختارهاي جديد روند نابودي‌اش را كند سازد. با اين‌همه نابودي كروموزوم Y لزوما به معني نابودي جنس مذكر نيست، بلكه كليد اصلي SRY پس از نابودي كروموزوم Y به كروموزومي ديگر منتقل شده و گونه زيستي بدون نياز به كروموزوم Y جنس مذكر را به وجود مي آورد.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: theconversation.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

 1. دلتون خوشه بخدا
  ینی فکر میکنید انسانها تا 4.5 میلیون سال دیگه وجود دارن؟
  اینی که من میبینم نهایتش 1000 سال دیگه خودشو و کل زمین رو به فنا میده
  به 4.5 میلیون سالم نمیکشه

  1. شاید علم راهی پیدا کنه از کره زمین کوچ کنیم
   الان این ایده توسط ایلان ماسک درحال بررسی دقیق

   1. کی گفته هزار سال دیگر نابود میشیم ؟ انسان هنوز میلیون ها سال دیگر به همین شیوه و رشد میتواند به زندگی ادامه دهد حالا این وسط یه جنگی هم باشه کلی انسان میمیرن و بازم کم میشن
    زمین هم دچار هیچ نوع نابودی نیست درگیر تبلیغات نباشید

 2. من فکر میکنم تولید مثل از حالت سنتی خارج میشه و وارد یه فصله جدیدی از انسان ها میشیم به امید روزی که فرگشت موجوداته بهتری از ما بسازه?

  1. مرد و زن دیگه تعریفی نداره تا 4 میلیون سال دیگه
   قطعا تغییرات اساسی انجام خواهد شد.
   تولید مثل میشه شبیه سازی در ابر کامپیوترهای کوانتومی
   ژنوم انسان به نظرم دیگه کاربرد نداره یا به این شکل نیست

  1. اتفاقا در تمدن کارداشف که میچیو کاکو توضیح داده ما تازه در عصر تمدن نوع صفر هستیم و تمدن های میلیون ها سال آینده میچیو کاکو توضیح میده من احساس انسان های اولیه در قبال آیندگان دارم.
   مثلا موضوع تله پورت یا تغییر در فرگشت و تکامل اینا در تمدن های میلیون ها سال آینده عادی میشه

 3. به نظر من علم و پیشرفت های اون زمان یعنی ۴ میلیون سال آینده اصلا دیگه کروموزوم معنی نداره و تولید مثل و فرگشت و تکامل قطعا به شکل دیگه ای خواهد بود
  حتی فراتر از شبیه سازی دیجیتالی و خیلی پیشرفته تر