بیگ بنگ: تیتان بزرگترین قمر زحل همانند قمر زمین در چرخشِ هماهنگی قفل شده است. این عکس موزاییکی که در می سال 2012 توسط فضاپیمای کاسینی گرفته شده، سمتی از این قمر را نشان می دهد که همیشه پشت به حلقه‌های این غول گازی قرار دارد.

تیتان تنها قمر در منظومه شمسی است که جو متراکمی دارد. این قمر پس از زمین تنها دنیای منظومۀشمسی است که در سطحش مایع دارد و همچنین همانند زمین دارای چرخه‌ای باران مایع و تبخیر است. در این نمای کاسینی، لایه‌ای مرتفع از مه جوی در این قمر که قطری ۵۰۰۰ کیلومتر دارد بر فراز حلقه‌های زحل و بالای ابرها، مشاهده می شود. در نزدیکی مرکز، یک منطقۀ تاریک و پر از تپه وجود دارد که Shangri-La نامیده می شود. کاوشگر هویگنس کاسینی در این نما در سمت چپ مرکز این قمر فرود آمد. در ویدئوی زیر می توانید این فرود را مشاهده کنید:

هویگنس، متعلق به آژانس فضایی اروپا بخشی از ماموریت کاسینی بود که وظیفه داشت بر سطح تیتان فرود بیاید. این کاوشگر در سال ۲۰۰۵ بر سطح مه آلود تیتان فرود آمد. دانشمندان با ترکیب و پردازش تصاویری که از فرودش گرفته بودند، این ویدیوی گذر زمانی را پدید آوردند. این کاوشگر  تا ۹۰ دقیقه پس از فرود اطلاعاتی از سطح و جو تیتان مخابره کرد. دلیل پرتاب این کاوشگر به خاطر این بوده‌است که جو غلیظ تیتان مانع می‌شد از طریق ابزارهای رصدی بتوان سطح آن را مطالعه کرد اما هویگنس نشان داد که در سطح این قمر متان به سه شکل مایع، جامد و گاز وجود دارد و حتی رودهایی از آن در سطح تیتان وجود دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

    1. اون در واقع ستاره نیس و مشتری است
      در این مواقع از سال حدود ساعت ۲۱
      می توانید همنشینی ماه و مشتری رو ببینید که از نظر زیبایی دست کمی از همنشینی ماه و ناهید نداره