نابودی کروموزوم Y تا ۴٫۶ میلیون سال دیگر

بیگ بنگ: کروموزوم Y شاید نماد مردانگی باشد، اما به تدریج درحال از دست دادن قدرت و مقاومت طبیعی‌اش است و بدن در تلاش است تا مانع از وقوع این فرایند تخریبی شود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، اگرچه اصلی‌ترین محموله کروموزوم Y ژن کلید اصلی SRY است، ژنی که جنسیت جنین را تعیین می‌کند، اما چند ژن دیگر را نیز به همراه دارد و تنها کروموزومی است که برای بقا به آن نیازی نیست، زیرا زنان بدون این کروموزوم نیز به خوبی از پس زندگی برآمده‌اند. به گفته دارن گریفیت استاد ژنتیک دانشگاه کنت،  کروموزوم Y با سرعت رو به انحطاط گذاشته‌ است و این روند باعث شده تا زنان از کروموزوم‌های سالم و طبیعی X برخوردار باشند در حالی که مردان یک کروموزوم سالم و طبیعی X و یک کروموزم تحلیل‌ رفته و رو به نابودی Y دارند و درصورتی که این روند انحطاط با همین سرعت ادامه پیدا کند، کروموزوم Y تنها ۴٫۶ میلیون سال دیگر تا ناپدید شدن همیشگی زمان دارد.

شاید این مدت زمان طولانی به نظر برسد، اما اگر به یاد آوریم که از آغاز حیات بر زمین ۳٫۵ میلیارد سال می‌گذرد، ‌۴٫۶ میلیون سال بسیار ناچیز دیده می‌شود. کروموزوم Y از ابتدا دارای نقاط ضعفی بود و برخلاف دیگر کروموزوم‌ها که از هریک دو نسخه درون سلول‌های بدن داریم، کروموزوم‌های Y تنها یک نسخه دارند و از پدر به پسر منتقل می‌شوند. این به آن معنی است که ژن‌های درون این کروموزوم نمی‌توانند تحت تاثیر بازترکیب ژنتیکی قرار بگیرند، بازترکیبی به معنی چینش دوباره ژن‌ها در نسل‌های جدید که مانع از بروز جهش ژنتیکی می‌شود.

از این رو کروموزوم Y که از قابلیت بازترکیبی ژن‌ها محروم است، در طی زمان تحلیل می‌رود و به تدریج از ژنوم حذف می‌شود. با این‌همه تحقیقات جدید نشان داده‌اند که این کروموزوم مکانیزم‌های مقاومتی خوبی برای کند کردن روند تحلیل ایجاد کرده‌ است. مقاله محققان دانمارکی که به تازگی در نشریه پلاس ژنتیکز منتشر شده نشان می‌دهد این کروموزوم دچار تغییر ساختاری شده که به تقویت ژنها کمک می‌کند و همچنین ساختاری غیرعادی را در خود ایجاد کرده که از خود در برابر انحطاط محافظت می‌کند. محققان همچنین شاهد آن بودند که در این ساختار جدید ژن‌های معیوب طی فرایند “کپی و پیست” توسط ژن‌های پشتیبان جایگزین می‌شوند. بررسی کروموزوم Y در دیگر گونه‌های زیستی نیز نشان داده تقویت ژنتیکی در این کروموزوم اپلی کلی است که در همه گونه‌ها در حال اجرا است.

با این‌ همه دانشمندانی مانند جنی گریمز از دانشگاه لا‌تروب معتقد است در چشم‌انداز کلی،‌کروموزوم Y سرنوشتی مشخص دارد و در نهایت از بین خواهد رفت، حتی اگر بتواند با ایجاد ساختارهای جدید روند نابودی‌اش را کند سازد. با این‌همه نابودی کروموزوم Y لزوما به معنی نابودی جنس مذکر نیست، بلکه کلید اصلی SRY پس از نابودی کروموزوم Y به کروموزومی دیگر منتقل شده و گونه زیستی بدون نیاز به کروموزوم Y جنس مذکر را به وجود می آورد.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: theconversation.com

(10 نفر , میانگین : 4٫90 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=72770

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۸ پاسخ‌ها

 1. بهنام طیبی گفت:

  به نظر من علم و پیشرفت های اون زمان یعنی ۴ میلیون سال آینده اصلا دیگه کروموزوم معنی نداره و تولید مثل و فرگشت و تکامل قطعا به شکل دیگه ای خواهد بود
  حتی فراتر از شبیه سازی دیجیتالی و خیلی پیشرفته تر

 2. جواد گفت:

  اووه. کو تا اون موقع.عمر بشر احتمالا زود تر تموش بشه

  • بهنام طیبی گفت:

   اتفاقا در تمدن کارداشف که میچیو کاکو توضیح داده ما تازه در عصر تمدن نوع صفر هستیم و تمدن های میلیون ها سال آینده میچیو کاکو توضیح میده من احساس انسان های اولیه در قبال آیندگان دارم.
   مثلا موضوع تله پورت یا تغییر در فرگشت و تکامل اینا در تمدن های میلیون ها سال آینده عادی میشه

 3. Hiva گفت:

  خب بعدش چی میشه؟ یعنی دیگه مرد نداریم؟

  • بهنام طیبی گفت:

   مرد و زن دیگه تعریفی نداره تا ۴ میلیون سال دیگه
   قطعا تغییرات اساسی انجام خواهد شد.
   تولید مثل میشه شبیه سازی در ابر کامپیوترهای کوانتومی
   ژنوم انسان به نظرم دیگه کاربرد نداره یا به این شکل نیست

 4. Bahareh گفت:

  من فکر میکنم تولید مثل از حالت سنتی خارج میشه و وارد یه فصله جدیدی از انسان ها میشیم به امید روزی که فرگشت موجوداته بهتری از ما بسازه?

 5. diho گفت:

  دلتون خوشه بخدا
  ینی فکر میکنید انسانها تا ۴٫۵ میلیون سال دیگه وجود دارن؟
  اینی که من میبینم نهایتش ۱۰۰۰ سال دیگه خودشو و کل زمین رو به فنا میده
  به ۴٫۵ میلیون سالم نمیکشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.