بیگ بنگ: زمین و ماه در قفل گرانشی هستند، پدیده ی متداولی که در قمرهای مشتری، زحل، پلوتو و … هم مشاهده شده است. در این اثر شیب نیروی کشندی، یک کره و یا جرم آسمانی همیشه به سوی کره و یا جرم آسمانی دیگر رو کرده است. جرم آسمانی درگیر در این قفل برای هر بار گشتن به گرد محور خود ناچار به پیمودن یک دور کامل گرداگرد سیاره و یا جرم همتا در این وابستگی است.

moon

به گزارش بیگ بنگ، برای اینکه همواره یک سمت ماه از زمین دیده شود باید سرعت گردش ماه در مدار به دور زمین با سرعت گردش به دور خودش متناسب باشد. ماه در هر 27 روز و 7 ساعت و 44 دقیقه و 2 ثانیه و 78 صدم ثانیه یک دور کامل به دور زمین میچرخد. پس برای اینکه از دید ناظر زمینی ماه به همان حالت باقی بماند میبایست در همین مدت زمان یک دور نیز به دور خودش بچرخد. این چرخش برخلاف جهت چرخش عقربه های ساعت صورت می گیرد. اما این مسئله باعث بر انگیخته شدن کنجکاوی بسیاری از افراد بود که انسان را به فکر واداشت تا ماموریت های فضایی در مدار و سطح این همسایه ی نزدیک انجام دهد.

Lunar_libration_with_phase2

پس از دهه 1950 عصر فضا آغاز شد، در سال 1959 سفینه لونیک3 برای نخستین بار به سوی ماه نشانه رفت و توانست تنها 2 تصویر از سمت دیگر ماه به زمین ارسال کند. این سفینه افتخاری برای شوروی محسوب می­شد. در سال 1964 آمریکا رینجر را به سوی یگانه قمر زمین پرتاب کرد. رینجرها توانستند تا لحظه سقوط بر سطح ماه تصاویری با کیفیت و تلویزیونی برای زمین ارسال کنند. در سال 1966 تا 1968 دنباله ­ی سفینه های سرویور که آنها نیز آمریکایی بودند، بر سطح ماه فرود آمدند و علاوه بر تصویر برداری، خاک ماه را نیز مورد آزمایش قرار دادند.

نمایی از دو سوی ماه
نمایی از دو سوی ماه

این ماموریت ها به کشفیاتی منجر شد که انسان به ماه سفر کرد و دریافت: 1- ماه قادر است وزن سفینه را تحمل کند. 2- خاک ماه از دانه هایی با اندازه های مختلف تشکیل شده است. 3- ذرات خاک ماه مانند ماسه­ ی تر به هم چسبنده اند. 4- چگالی خاک 1.5 گرم بر سانتی متر مکعب است. 5- اجسام متعددی بر سطح ماه وجود دارند؛ برخی به سختی سنگ و برخی مانند کلوخ با ضربه از هم میپاشند. 6- مواد سطح ماه مانند بازالت در زمین اند. این تلاش ها باعث شد تا در 16 ژانویه ی سال 1969 میلادی فضاپیمای ماموریت آپولو 11 در نزدیکی منطقه ی دریای آرامش بر سطح ماه فرود آید و نیل آرمسترانگ اولین فضانوردی باشد که بر ماه قدم نهاد و پس از آن نیز ماموریت های سرنشین دار و غیر سرنشین دار به این همسایه ی نزدیک انجام شود.

سایت علمی بیگ بنگ / بر گرفته از کتاب نجوم به زبان ساده نوشته ­ی مایر دگانی

اطلاعات بیشتر: Tidal locking

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

16 دیدگاه

 1. مگه اون طرف ماه نور خورشید بهش میخوره که تونستند تصوریر برداری کنند؟ این نوری که باعث ثبت تصویر از پشت ماه شده از کجا میاد؟

 2. سلام. چطوری در فاصله نزدیک ماه با زمین توی یک فاصله معین قفل شده و عقب وجلو نمیشه ؟ بعد تلسکوپ جیمزوب رو میفرستند ۱.۵میلیون کیلومتر دورتر تا داخل یک محدوده لاگرانژ قرار بگیره یعنی نمیشد توی یک مدار نزدیک زمین که ماه هم داخل این مدارخنثی قرارداره ، قرارش میدادند؟

 3. من متوجه نشدم بالاخره ماه علاوه بر چرخش دور زمین، دور خودش هم میچرخه؟ یه جواب درست و محکم بدید

  1. سلام
   آره می چرخه
   اما این چرخش به دور خود به مدت زمان چرخیدن ماه به دور زمین هست
   فک کن دور یک نفر داری می چرخی اما توی تمام این مدت صورتت سمت اون شخص هست

   1. چرا این اتفاق میفته؟
    ایا ربطی این به قانون مجذور معکوس داره یا معادلات جدا داره؟!

 4. ببخشید من جوابم رو نگرفتم بالاخره ماه علاوه بر چرخش دور زمین، به دور خودش هم میچرخه؟

 5. لطفا با سایت های دروغ پردازی در حوزه علوم فیزیکی و زیستی مثل وبلاگ انجمن زمین تخت گرایان فارسی که به راحتی در گوگل قابل جستجو هستند، مقابله علمی کنید. جواب ندادن به شبهات مسخره این سایتها باعث میشود مردم فکر کنند که چنین سایتهای شبه علمی، تا حدودی درست میگویند حال آنکه مطالب این قبیل سایتها مملو از سفسطه، دروغ و برداشت غیر علمی از پدیده های طبیعی و عکسهای فتوشاپی هست. ممنون و با تشکر فراوان.

   1. چون فاصله ماه نسبت به زمین کمتر هستش وجاذبه زمین نسبت به خورشید قوی تر هستش تو مدار زمین گیر کرده

    1. جرم خورشید بیشتر از جرم زمین است .پس باید با نیروی بیشتر اون رو بکشه.چرا فقط فاصله رو برسی میکنید؟

   2. زیرا فضا با نیرویی برابر ولی در عکس نیروی وارده بر ماه توسط خورشید،ماه را هل می دهد و اثر خورشید را خنثی میکند.پس میتوان گفت تنها نیروی وارده بر ماه همان نیروی ناشی از زمین است

  1. همشون خلاف عقربەهای ساعت میچرخند هم بە دور خودشون هم خورشید بغیر از سیارە ونوس و اورانوس