تصویر نجومی روز: سحابی کدو قلیانی از دید هابل

بیگ بنگ: ابرهای گازی که به سرعت در حال گسترش هستند پایان یک ستاره ی مرکزی در سحابی کدو قلیانی را نشان می دهند. این ستاره که زمانی نرمال بوده سوخت هسته ای خود را تمام کرده و باعث شده مناطق مرکزی به یک کوتوله ی سفید تبدیل شوند.

بخشی از انرژی آزاد شده باعث می شود روکش خارجی ستاره توسعه پیدا کند. در این صورت، یک سحابی سیاره نمای درخشان به وجود می آید. همانطور که گازی با سرعت یک کیلومتر بر ساعت با گاز بین ستاره ای پیرامونش تلفیق می شود، یک شوک فراصوتی در مقابلش تشکیل می شود، یعنی در جایی که نیتروژن و هیدروژن یونیزه شده به رنگ آبی می درخشند. گاز و گرد و غبار ضخیم این ستارۀ رو به مرگ را پنهان کرده اند. سحابی کدو قلیانی که “سحابی تخم مرغ فاسد” و “OH231.8+4.2” نیز نامیده می شود ظرف ۱۰۰۰ سال آینده احتمالا به یک سحابی سیاره نمای دو قطبی کامل توسعه پیدا می کند. این سحابی که در اینجا به نمایش در آمده تقریبا ۱٫۴ سال نوری گستردگی دارد و در فاصله ی ۵۰۰۰ سال نوری از ما در صورت فلکی کشتی دم، قرار دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod


(8 نفر , میانگین : 4٫88 از 5)

لینک کوتاه مقاله : http://bigbangpage.com/?p=62749


توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام 'سایت علمی بیگ بنگ' و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

مطالب علمی مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *