سیارکی که بصورت معکوس گردش می‌کند

بیگ بنگ: چرا سیارک ۲۰۱۵ BZ509 به دور خورشید بصورت ِ معکوس می چرخد؟ همانطور که در این انیمیشن برجسته نشان داده شده، سیارک‌های تروجان مشتری در دو گروه اصلی به دور خورشید گردش می کنند – یک گروه درست در جلوی مشتری و گروه دیگر درست در پشت آن.

اما همگی در جهت مشتری به دور خورشید میچرخند. هرچند، سیارک BZ509 که در سال ۲۰۱۵ کشف شد و در حال حاضر هیچ اسمی ندارد رو به عقب به دور خورشید گردش می کند و یک رقص گرانشی پیچیدهتر را با مشتری به راه می اندازد. اگر این سیارک که هنوز ناشناخته است بررسی شود می تواند اطلاعاتی دربارۀ منظومه شمسی اولیه به ما بدهد. یک فرضیه معروف بیان می کند که میلیاردها سال پیش مشتری، این سیارک را از فضای میان ستاره‌ای ربود، درحالیکه گمان می رود BZ509 از ابر اورت دوردست از سمت دنباله‌دارها نشأت گرفته باشد. پاسخ فقط زمانی مشخص می شود که مدل دقیق‌تری از احتمال و پایداری مدارها در نزدیکی مشتری مطالعه شوند یا خواص مستقیم اجرام غیرعادی بررسی شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

(11 نفر , میانگین : 4٫64 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=76325
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.