معرفی کتاب: جزء و کل

2
5337

بیگ بنگ: کتاب جزء و کل در حقیقت خاطرات هایزنبرگ از دوران تحصیلی و آشنایی او با فیزیک است. وی از دوران دبیرستان شروع می‌کند و آشنایی خودش را با دوستان و کسانی که به نوعی با فلسفه و فیزیک ارتباط دارند را شرح می‌دهد. دوران تحصیلی در دانشگاه، جنگ جهانی، شرایط کشور آلمان، خلق مکانیک کوانتومی و … همه به صورت خاطراتی جالب درآمده است. نکته جالب در این کتاب این است که بیشتر خاطرات وی با دوستانش و بحث‌های مهم در دامن طبیعت مانند کوه و جنگل، بیشه‌ زار و دریاچه و … صورت گرفته است.

book__cover

جزء و کل
——————-
Physic And Beyond: Encounters And Conversations

نویسنده: ورنر هایزنبرگ (Werner Heisnberg)
ترجمه: حسین معصومی همدانی
انتشارات: مرکز نشر دانشگاهی
چاپ هفتم، ۱۳۹۰
تعداد صفحه: ۲۴۸

جزء و کل کتابی است که تاریخچه فیزیک جدید را از زبان یکی از بنیانگذاران آن حکایت می‌کند، و همچنین به رابطه فیزیک با مسائل فلسفی و تاریخی و اجتماعی می‌پردازند. ورنر هایزنبرگ (۱۹۱۱ تا ۱۹۷۶) نویسنده این کتاب، علاوه بر اینکه شایسته عنوان فیلسوف طبیعت است، هنرمند و هنرشناس هم هست. نویسنده چیره‌دستی است که این کتاب بهترین گواه توانایی او در نویسندگی است شاید به دلیل صداقت هایزنبرگ در بیان احوال خود وشاید هم به دلیل مهارت او در بیان اندیشه‌های پیچیده به‌زبان ساده است که کتاب جزء و کل از زمان انتشارش در ۱۹۶۹ تا سال ۱۹۸۴ به بیش از ده زبان ترجمه شده است (از مقدمه مترجم).

«علم ساخته انسان است موضوع این کتاب تحول فیزیک اتمی در پنجاه سال گذشته است به صورتی که نویسنده آن را تجربه کرده است. پایه علم بر آزمایش است و نتایج علمی از راه گفتگو میان دست‌اندرکاران علم، که درباره نحوه تعبیر آزمایشها با هم مشورت می‌کنند، به‌دست می‌آید. این‌گونه گفتگوها موضوع اصلی این کتاب است نویسنده از تذکر این گفت‌وشنودها هدفی بزرگتر را هم در نظر داشته است. فیزیک اتمی جدید پرتو تازه‌ای بر مسائل بنیادی فلسفی و اخلاقی و سیاسی تابانده است. شاید این امید بیجا نباشد که این کتاب بتواند جماعت بزرگی از مردم را به حلقه این بحثهای حساس و حیاتی وارد کند (از پیشگفتار مؤلف).»

فهرست مطالب:

پیش‌گفتار
۱- نخستین آشنایی با نظریه اتمی
۲- عزم آموختن فیزیک
۳- معنی فهمیدن در فیزیک جدید
۴- درس‌هایی در سیاست و تاریخ
۵- مکانیک کوانتومی و گفتگویی با اینشتین
۶- قلمروهای نو
۷- علم و دین
۸- فیزیک اتمی و پراگماتیسم
۹- رابطه زیست‌شناسی با فیزیک و شیمی
۱۰- مکانیک کوانتومی و فلسفه‌ کانت
۱۱- بحث‌هایی درباره زمان
۱۲- انقلاب و زندگی دانشگاهی
۱۳- انرژی اتمی و ذرات بنیادی
۱۴- رفتار فردی در مواجهه با مصائب سیاسی
۱۵- به‌سوی آغازی نو
۱۶- مسئولیت دانشمند
۱۷- پوزیتیوسیم، مابعدالطبیعه و دین
۱۸- مباحثات علمی و سیاسی
۱۹ – نظریه میدان واحد
۲۰- ذرات بنیادی و فلسفه‌ی افلاطونی


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه‌ها

  1. باسلام ، از معرفی اجمالی کتاب متشکرم . لطفا راهنمایی فرمایید که چگونه این کتابها را می توانم تهیه کنم. در شهر خود همه کتابخانه ها گشته ام ولی پیدا نکردم. بخصوص کتاب جز و کل . با سپاس .